A fülzsír felhalmozódásának okai és tünetei

Idős férfi hallásproblémával.

Mindenkinek van a fülében fülzsír, hiszen ennek védelmi szerepe is van a fül, a hallójárat számára. A fülzsír a hallójárat hátsó szekciójából halad a fülnyílás felé. Ezt a mozgást sok minden segíti, például a beszéd, az ásítás vagy éppen a rágás. Azonban a fülzsír fel is halmozódhat, ami akár még halláskárosodáshoz is vezethet.

A fülzsír felhalmozódásának sok oka is lehet, az egyik a fülfertőzés, amely általában a fülben kialakult gyulladás miatt jön létre.

Léteznek olyan bőrgyógyászati betegségek, amelyek szintén okai lehetnek a fülzsír felhalmozódásának, ilyen például az ekcéma. Egyes autoimmun betegségek is okai lehetnek a fülváladék felhalmozódásának, például a lupusszal kapcsolatban állapították meg ezt.

Valamilyen trauma is érheti a hallójáratot, ami szintén okozhat ilyen kellemetlen problémát. Illetve a külső hallójáratban úgynevezett csontkinövések, oszteómák is létrejöhetnek, ami szintén megzavarhatja a fül öntisztuló mechanizmusát, és ennek következményeként fülzsír halmozódhat fel a fülben.

A fülzsír felhalmozódásának sokféle jele és tünete lehet. Ilyen például a fülfájás, amely vagy folyamatosan jelentkezik, vagy csak időszerűen bukkan fel. A tünetek közé sorolhatjuk a fülcsengést, a fülből jövő kellemetlen szagot, a fülben jelentkező kellemetlen érzést, a hallásproblémákat, a szédülést és a gyakori fülviszketést.

Ha ilyen problémával küzdünk, kipróbálhatunk különböző alternatív fültisztító eszközöket, de a fülcseppek is hasznosak lehetnek. A fülcseppek segítenek feloldani a fülzsírt, így sokkal könnyebb a fülünket megtisztítani.

A szakorvos gyakran alkalmazza a hallójárat átöblítését, de ezt csakis fül-orr-gégész végezheti, mivel ez a módszer fel is sértheti a hallójáratot, amennyiben nem hozzáértő személy végzi.

A fül-orr-gégész első körben mindig felállítja a diagnózist. Kérdezhet bennünket arról, hogy mióta tart ez az állapot, illetve arról is érdeklődhet, hogy milyen tüneteket tapasztalunk, vannak-e fájdalmaink. Ugyanis a hosszabb ideig fennálló fülzsír-felhalmozódás akár súlyos szövődményeket is okozhat. Ilyen lehet a megrepedt dobhártya, a külső fülfertőzés, a tartós fülzúgás, a szédülés, illetve ha gyulladás okozza a problémát, akkor még tartós láz is kialakulhat.

A hallójáratban lévő mirigyek fülzsírt termelnek, hogy megvédjék a fülben lévő bőrt, és védelmet nyújtsanak a baktériumok ellen. A fülzsírnak számos célja és funkciója van. Szinte „bélésként” működik a hallójáratban, segít eltávolítani az elhalt bőrsejteket a fülből. Csapdába ejti a szennyeződést és a port, megakadályozza a fülek kiszáradását, illetve véd a bakteriális és a gombás fertőzésekkel szemben.

A hallójáratban kétféle mirigy létezik a fülzsír előállítására: a faggyúmirigyek és a cerominous mirigyek. A faggyúmirigyek a fül belsejében lévő apró szőrtüszőkhöz kapcsolódva egy faggyúnak nevezett olajos kenőanyagot választanak ki. Ez a faggyú keni a bőrt és megakadályozza a fül kiszáradását. A cerominous mirigyek módosított verejtékmirigyek. Olyan peptideket és antimikrobiális fehérjéket választanak ki, amelyek védik a fület.

Előfordul, hogy túl sok fülzsír halmozódik fel a fülben. Ennek oka lehet trauma, hegszövet, de extrém mennyiségű fülszőrzet is. Kezelés nélkül a túl sok fülzsír elzáródást is okozhat a fülben. Ennek tünetei lehetnek: fülfájás, fülzúgás, viszketés, kellemetlen fülszag, szédülés, köhögés, csökkent hallás, halláskárosodás.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Én már öblítettem a külső hallójáratomat langyos vízzel egy csőrös gumilabdával, amit a patikában beöntéshez adnak. Ez kétperces „projekt” és nagyon nagy megkönnyebbülés, ha a zsír már bedugult fül érzést kelt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük