fbpx

A körmünket is táplálni kell!

Rózsaszínű üvegkristályok között egy női kéz, melynek körmei különféle színűekre vannak kifestve.

A körmeink sok mindenről árulkodnak. A helyes táplálkozás a testünk számára megannyi előnnyel jár, ha azonban tápanyaghiányban szenvedünk, azt nemcsak a bőrünk és az egészségünk sínyli meg, hanem a körmünk is. A tápanyaghiány körömelváltozásokhoz vezethet. Amennyiben a probléma nem reagál az étrendi változtatásokra, akkor lehet, hogy olyan egészségügyi problémák állhatnak a háttérben, mint diabétesz, pajzsmirigybetegség vagy keringési rendellenességek.

Egy egészséges személynek havonta körülbelül 3,4 millimétert nő a körme. A növekedés lelassulhat, ha rosszul, elégtelenül táplálkozunk vagy ha gyógyszereket szedünk, de az öregedés vagy egyes krónikus betegségek is lassíthatják a folyamatot.

A köröm alkotó eleme a keratin nevű fehérje. Éppen ezért a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje fogyasztása elengedhetetlen az egészséges körömnövekedéshez. A jó minőségű fehérjék olyan táplálékokból származnak, amelyek megfelelő arányban tartalmaznak esszenciális aminosavakat, ilyen lehet például a tojás, a hús és a hal.

A biotin is segít a keratinépítésben, gazdag forrásai közé tartoznak a diófélék, a magvak, a hüvelyesek, a tojássárgája és a gyökérzöldségek. A köröm akkor is lehet gyenge, ha alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztunk, hiszen az esszenciális zsírsavakra szükségünk van, ugyanis rugalmasan tartják a körmöket. Az esszenciális zsírok jó forrásai közé tartozik az olajos hal, a tökmag, a kendermag és az avokádóolaj.

A köröm törékenységét egyes ásványi anyagok hiánya is okozhatja, leginkább akkor, ha kevés van a vasból, a kalciumból, illetve az A- és a C-vitaminból a szervezetben. Körmünk állapota sok mindenről árulkodik. A színe, az alakja, a felszíne számos fontos információt mond el nekünk. Például a szürke vagy barna elszíneződés B12-vitamin-hiányra utalhat. A fehér, sápadt körömágy vashiányos vérszegénységet jelezhet. A rózsaszínes, pirosas körmök pedig általános alultápláltságot jeleznek.

Ha törékeny a körmünk, lehet, hogy nincs elegendő B12-vitamin a szervezetünkben, a fehér foltok pedig cink és B6-vitamin hiányára utalnak. A kanál alakú körmök azt jelenthetik, hogy nem eszünk vasban és fehérjében gazdag táplálékokat. A köröm függőleges csíkozottsága B12-vitamin- és magnéziumhiányt mutatnak, de ezek az öregedés jelei is lehetnek, míg a keresztirányú vonalak azt jelezhetik, hogy nincs elegendő cink a szervezetünkben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük