fbpx

A legveszélyesebb betegségek – 1. rész

Íróasztalon egy orvosi dokumentum, sztetoszkóp és toll.

A világon léteznek olyan halálos betegségek, amelyek a megfelelő életmóddal megelőzhetők lennének. Ilyen például a stroke vagy a szívinfarktus. A rendszeres szűrővizsgálatok, a panaszokra és a tünetekre való odafigyelés igenis lehetővé teszi, hogy megelőzzük és akár visszafordítsuk ezeket a betegségeket.

Az egyik vezető halálok szerte a világon nem más, mint a koszorúér-betegség. Ez a betegség azért fordul elő, mert beszűkülnek az erek és jelentősen lecsökken a vér áramlásának képessége. A koszorúér-betegség kialakulásában nagy szerepe van a magas vérnyomásnak, a magas koleszterinszintnek, a dohányzásnak, a cukorbetegségnek, a túlsúlynak és a családi halmozódásnak. Nagyon lényeges a szív egészségének fenntartása. Ezt elérhetjük, ha rendszeresen mozgunk, ha fenntartjuk az ideális testsúlyunkat, ha egészségesen táplálkozunk, ha nem dohányzunk, és csak mértékkel fogyasztunk alkoholt.

A világon a vezető betegségek közé tartoznak az alsó légúti és a tüdőt érintő fertőzések. Ennek oka a tuberkulózis, az influenza, a hörghurut vagy a tüdőgyulladás. A kockázati tényezők közé tartozik a levegő szennyezettsége, az influenza, a dohányzás, az asztma vagy a gyenge immunrendszer. A fertőzések elkerülése érdekében próbáljunk a megfázásos-influenzás időszakokban otthon maradni és fokozottan ügyelni – nemcsak influenzaszezonban, hanem mindig – a rendszeres kézmosásra és fertőtlenítésre. Habár ez utóbbit se vigyük túlzásba, hiszen a túlzott higiénia is oka lehet annak, ha hamar elkapunk különféle fertőző betegségeket.

A légzőszervet érintő rákos megbetegedések is nagyon gyakoriak világszerte. Ide tartozik a légcsőrák, a hörgőrák, a gégerák és a tüdőrák. Az egyik legfőbb okozója ezeknek a betegségeknek nem más, mint a dohányzás, de a környezeti szennyezőanyagok, például a légszennyezettség is oka lehet a kialakulásának.

A cirrózis nem más, mint a máj megbetegedése, károsodása. A kialakulásában nagy szerepe van a mértéktelen alkoholfogyasztásnak, a zsírmájbetegségnek és a krónikus vírusos hepatitisznek. Ezeket a betegségeket elkerülhetjük, ha csak mértékkel fogyasztunk alkoholt. Az alkoholmentes zsírmájbetegség elkerülésében pedig a segítségünkre lehet, ha helyesen étkezünk, azaz sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, illetve az alacsony cukortartalmú és az alacsony zsírtartalmú ételeket részesítjük előnyben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük