fbpx

Az ezerarcú boróka

Boróka kékesfekete bogyói az ágon.

Sokáig nem ismertem ezt a gyógynövényt, aztán adódott egy nagyon kellemetlen emésztési problémám, és gondoltam, kipróbálok erre a gondomra egy gyógynövényből készült főzetet. Mondanom sem kell, nagyon helyesen tettem, hogy a borókabogyó-teára esett a választásom, mert gyógyító ereje mellett egyéb varázslatos jellemzőit is megtapasztalhattam. Az ominózus eset óta nemcsak tea formájában használom, hanem készítettem már belőle olajat, tinktúrát, ülőfürdőt, de a konyhámban, fűszerként is gyakran szerepet kap, ízesítettem már vele savanyúságot, vadhúsokat és sonkát is. A borókabogyó aromája kellemesen megmutatkozik a majoránna és rozmaring társaságában, sült húsok fűszerezése során. A bogyókból készült lekvár pedig nagyszerű vizelethajtó hatással bír.

A borókabogyó hazánkban is őshonos, akár 5-6 méterre is megnő. A ciprusfélék örökzöld cserjéje. Kékesfekete színű bogyói gömb alakúak, amelyek édesek, zamatosak és nagyon illatosak. Népies elnevezése még a közönséges boróka, gyalogfenyő, borovicskafenyő, komkék, fenyőtüske, pattogó.

Gyógyászati célra a boróka érett termését hasznosítják. A bogyótermés két év alatt érik be, minden második év augusztusában, szeptemberében gyűjtik kékes, hamvas bogyóit. Hatóanyagai között megtalálható a pektin, cukor, viasz, cseranyag, gyanta és a C-vitamin.

A borókabogyóból szoktam készíteni gyógyteát, mivel illóolaja – a borókaolaj – kitűnő méregtelenítő és vízhajtó hatású, de emellett serkenti az emésztést, étvágyjavító, és oldja a görcsöket. A tea kellemes szolgálatot tehet köszvény és reumatikus fájdalmak esetén is. Elkészítése nagyon egyszerű: vágjunk össze 4-5 szem borókabogyót, forrázzuk le 2 dl vízzel. Hagyjuk pár percig ázni, majd szűrjük le. Fogyasszon belőle naponta 1 vagy 2 csészényit, de 4 hétnél ne tartson tovább a kúra, mert vesekárosodást okozhat, a szervezet gyulladásos folyamatait beindíthatja, illetve irritálhatja a gyomor és a bél nyálkahártyáját.

Reumára és ízületi panaszokra jó választás lehet a borókaolaj. 2,5 dl olívaolajba tegyen 40 gramm összetört, szárított borókabogyót, majd 2 hétig hagyja állni. Ezt követően szűrje le, és öntse az olajat egy tiszta üvegcsébe. A sajgó testrészt rendszeresen dörzsölje be ezzel az olajjal, amíg a panaszok fennállnak.

A tinktúra is hasonló recept alapján készül, csak itt olaj helyett tiszta szeszt használunk, és az így készült tinktúrával borogathatjuk a fájdalmas testrészt.

Fürdővizünkbe adagoljunk egy kevés borókaolajat, mellyel enyhíthetjük aranyeres és menstruációs problémáinkat.

A borókából készíthetünk öblögetőt, gargalizálót, így jó szolgálatot tehet torokgyulladás esetén is. Inhalálásával kúrálható vele a köhögés, a hörghurut és a megfázás is.

Hajszeszként is alkalmazhatjuk, ugyanis a hajhullással, a hajzsírosodással és a korpásodással is képes felvenni a harcot.

A borókából készült illóolaj segít leküzdeni a szorongást, az ideges feszültséget és a stresszt.

A különleges pálinkákat kedvelőknek bizonyára jó hírt jelent, hogy a boróka bogyóinak magas cukortartalma miatt szíverősítőt is készíthetünk belőle. A Felvidéken borovicska, Erdélyben pedig a fenyőíz nevet kapta a borókából készült tüzes víz.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük