fbpx

Cickafark a nehéz napokra

Cickafarkból készült gyógytea, mellette a cickafark virága és egy kis fakanálnyi méz.

A menstruáció napjai – és a menzeszt megelőző napok – nem minden nőt viselnek meg. Nőtársaim egy részének azonban nemcsak kellemetlenséget, hanem erős fájdalmakat is át kell élniük ezeken a napokon. A fájdalom a méhben és a méhkörnyéki szervekben jelentkező izom-összehúzódások miatt jelentkezik. A havi ciklus napjaiban egyes nőknek a hasuk alsó részében, míg másoknak a hát alsó harmadában jelentkezik a görcsös fájdalom.

A menstruáció okozta nyilallásokat kísérheti még fejfájás, puffadás, fáradtság, mellfeszülés, súlygyarapodás, fokozott vízvisszatartás és ingerlékenység. Előfordulhat egyfajta túlérzékenység is a fájdalommal szemben, és egyáltalán nem ritka a gyakori hangulatingadozás sem. Ezek mellett érzékenyek lehetünk olyan hangokra, zajokra, illatokra, kijelentésekre (például a párunktól), melyekre máskor még csak nem is reagálunk.

A magnéziumhiány, a hormonális változások, a B6-vitamin és az alapvető fontosságú zsírsavak hiánya csak tovább fokozhatják a menzeszkor fellépő problémákat. Nagy mennyiségű vérzés, kibírhatatlan fájdalom és nehezen enyhülő görcsök esetén mindenképpen nőgyógyász szakorvost kell felkeresni.

Női bajokra sok, a természetben is fellelhető növény jelenhet gyógyírt, de a leghatásosabb és a legelterjedtebb az Achillea millefolium, vagyis a közönséges cickafark. Népies nevei: cickafarkkóró, pulykafű, cickóró vagy ezerlevelűfű. A cickafark a fészekvirágzatúak családjába tartozik. Magassága akár a 80 centimétert is elérheti, ernyőszerű virágai fehér vagy rózsaszínben pompáznak. Hazánkban főként utak mentén, erdők szélein, legelőkön és réteken fordul elő. Fanyar illata már messziről is érezhető. A korai középkorban a cickafark a Vénusz szemöldöke nevet kapta – az írásos emlékek alapján –, mivel Vénusznak, a szerelem istennőjének arcára illett ez a szálas levelű gyógynövény.

Gyógyászati célokra csak a fehér virágzatú cickafarkot használhatjuk. Hatóanyagai a glikozidikus keserűanyag, mentol és achilein alkaloidok, cserzőanyag, hangya-, szalicil-, ecet-és sztearinsav, illóolaj, kumarin és flavonoidok.

Női bajokra, úgymint menstruációs görcsökre és erős vérzésre javallott a cickafarkat is tartalmazó tea fogyasztása. Egy kutatás szerint önmagában nem tanácsos teát készíteni belőle, mivel csak az ösztrogénszintre van hatással, és a menstruációs panaszok hátterében komplex hormonális problémák állnak.

Az úgynevezett női bázistea remek lehet a menzesz nyugtalanító napjai során, hiszen a kellemetlen panaszokat kitűnően csillapítja. Ez a tea ötféle teafűből készül és naponta 2-3 csészével fogyaszthatunk belőle. A főzethez 30 g cickafark, 30 g palástfű, 20 g pásztortáska, 20 g kamilla, és 30 g citromfű szükséges. A megadott mennyiségű gyógynövényeket forrázza le 2 dl vízzel, majd 10 perc után szűrje le. Fogyassza egészséggel!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük