fbpx

Cukorbetegség ellen juharszirup, kurkuma és görögszéna

Juharszirup

Egy amerikai tanulmány cáfolja azt a szokásos orvosi ajánlást, miszerint a cukorbetegeknek – amennyire lehetséges – kerülni kell az édeset. Édes és édes között van ugyanis különbség. A kanadai juharszirup legalább 20 egészségtámogató összetevőből áll, melyből 13-at csak nemrég fedeztek fel. Ezekből az antioxidánsokból sok rendelkezik antibakteriális tulajdonságokkal, és védenek a daganattól, illetve a cukorbetegségtől. Ezen kívül a juharszirup sok értékes ásványi anyag (cink, kalcium) és a B1-vitamin forrása is.

Különösen érdekes a diabéteszkutatás szempontjából a juharszirupban lévő anyag, a Quebecol, amely a szirup előállításakor a felhevítés során keletkezik. Ez az úgynevezett fenolvegyület képes két bizonyos enzimet blokkolni, amelyek nagymértékben közreműködnek a cukorbetegségben.

A Quebecol egyedülálló kémiai szerkezettel rendelkezik, ami igen hasznos az egészségünkre nézve. Ez a kémiai folyamat csak a növényi nedv főzésekor a hő hatására indul el, így végül csak a szirup mint végtermék tartalmazza ezt az egyedülálló cukorbetegség elleni anyagot.

Kurkuma

Az ájurvédában a gyógynövény nemcsak az indiai curry élénksárga színét kölcsönzi, hanem számos betegség ellen is alkalmazzák. A nyugati kutatások egyre többet foglalkoznak a kurkuma gyógyerejével cukorbetegség esetén. A kurkuma fő hatóanyaga az antioxidáns, gyulladásgátló kurkumin.

Kísérletek kimutatták, hogy azok a laboratóriumi egerek, amelyeknek tápláléka kurkumát tartalmazott, stabilabb vércukorszinttel rendelkeztek, és így kevésbé voltak hajlamosak a 2-es típusú cukorbetegségre, mint a kontrollcsoport egerei. A túlsúlyos egereknél, akiket kurkumával kezeltek, jelentősen begyógyultak a zsírszövetben lévő gyulladások. A kutatók feltételezik, hogy a kurkumin csökkenti az inzulinrezisztanciát, és így ellensúlyozza a 2-es típusú cukorbetegséget, valamint csökkenti a gyakran túlsúllyal társuló anyagcsere-problémákat.

Görögszéna

A görögszéna is régi ismerős az ájurvédikus gyógyászatban. Aktuális tanulmányok abból indulnak ki, hogy a görögszénában előforduló 4-hidroxi-izoleucin nevű aminosav hozzájárul az inzulinrezisztancia csökkentéséhez a cukorbetegeknél, és azok vércukorszintjét egyensúlyban tartja. Ha tehát ki szeretnénk magunkat próbálni az indiai konyhában, nyugodtan folyamodjunk ehhez a gyógyító fűszerhez. Teaként is élvezhetjük a görögszéna egészségtámogató hatóanyagait.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük