fbpx

Erőteljes az illata, de nagyon egészséges: fokhagyma

Fokhagymák egy tálon, mellettük fokhagymagerezd és fokhagymanyomó.

Ki ne ismerné a fokhagymát? Gyakran használjuk főzés és sütés során, fogyasztjuk pirítóssal, vagy éppen készítünk belőle olyan italt, amely jót tesz a vérkeringésnek és a szív egészségének. A fokhagymát még a pestis ellen is bevetették a középkorban, de már Egyiptomban is jó szerencsét társítottak ehhez a gyógynövényhez, ugyanis a halottakkal eltemettek néhány fej fokhagymát. A cikkben néhány pozitív tulajdonságáról lesz szó.

A fokhagyma nagyon sok hasznos tulajdonsággal rendelkezik. Egy allicin nevű vegyületben gazdag, amely biztosítja a jellegzetes illatát és ízét. Antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal is bír. Ez a gyógynövény sokféle tápanyagot tartalmaz, például C-, B1-, B3-, illetve B6-vitamint, valamint folátot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, káliumot, nátriumot és cinket.

A fokhagyma néminemű védelmet jelenthet a megfázás és az influenza ellen. Egy remek immunitásfokozó italt is készíthetünk a felhasználásával, ami a tél közeledtével nagyon hasznos lehet a szervezetünk számára. Forraljunk fel 4-5 dl vizet, adjunk hozzá 4-5 gerezd fokhagymát. Majd vegyük le a tűzhelyről és várjunk, amíg hűl egy kicsit. Adhatunk hozzá mézet vagy citromlevet, de ha megelőzésre szeretnénk használni, tehetünk hozzá egy kevés lereszelt gyömbért is.

A fokhagyma segíthet a szívbetegségek elkerülésében, hiszen arra is jó lehet, hogy kicsit megerősítsük a szívünket és az érrendszerünket. Ez a gyógynövény remekül szabályozza ugyanis a vérnyomást, és a vércukorszintet is kiegyensúlyozza. Amennyiben rendszeresen fogyasztjuk, úgy a koleszterinszintünk is csökkenhet, ami szintén pozitívan hat a szív egészségére.

A fokhagyma nemcsak antibakteriális, hanem parazitaellenes hatással is rendelkezik. De nagyon hasznos lehet még gomba okozta fertőzések leküzdésére, legfőképpen a candida gombával szemben veszi fel eredményesen a harcot.

A fokhagyma hozzájárul a rákos sejtek elpusztításához is. Számos tanulmány számolt be arról, hogy hasznos lehet egyes daganatos betegségek megelőzésében. A tanulmány leírta, hogy elsősorban gyomor- és vastagbélrák esetén lehet hatásos.

Ez a növény még a megjelenésünkre is pozitív befolyással lehet, hiszen hozzájárulhat a bőrünk fiatalosságához. Lehet, hogy sokan nem kedvelik az illatát, mégis ha rendszeresen fogyasztjuk, csökkentheti a kollagénvesztés mértékét, így a bőrünk tovább maradhat fiatalos és üde.

 

  1. Szuhay Péter

    Nyersen, frissen felvágva az igazi! Vétek megfőzni szerintem… Ha nagyon rendszeresen esszük, a bőrünkön is jön ki az illata.

  2. dr reindl laszlo

    piritosra mindket felere bedorzsolve a legjobb,es meg ehetsz hozza barmit is! kenyerszeletenkent 1 gerezdet szoktam bedorzsolni!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük