A kollagén az emberi szervezetben is megtalálható, ám ahogy öregszünk, úgy egyre kevesebb termelődik belőle. Emiatt is lesz egyre rugalmatlanabb és ráncosabb a bőrünk. A kollagént azonban lehet pótolni. Nemcsak a bőrre gyakorol kedvező hatást, hanem más, egészségre gyakorolt pozitív hatásai is vannak. Mutatjuk is, melyek ezek!
A kollagén a leggyakoribb fehérje a szervezetben. A bőr, az izmok, a csontok, a szalagok, valamint más kötőszöveteink elsődleges építőköve. A kollagénnek sok feladata van, többek között segíti a fibroblasztok kialakulását a dermiszben. Szerepet játszik az elhalt bőrsejtek pótlásában, védőburkot biztosít a szervek számára. Szerkezetet, erőt és rugalmasságot nyújt a bőrnek, és elősegíti a vér alvadását is.
A szervezet kollagénszintjét sok minden csökkentheti, ilyen például a dohányzás. Károsítja a kollagént és az elasztint, ami ráncokhoz és lassú sebgyógyuláshoz vezet. A túl sok cukor és finomított szénhidrát sem tesz jót a bőrnek, és a kollagént is károsítják. A túl sok napfény is csökkenti a kollagéntermelést, és így a kollagén gyorsabban lebomlik.
A kollagénnek nagy szerepe van az ízületi fájdalmak csökkentésében. Ez azért van így, mert szinte újjáépíti a porcokat, és pozitívan hat az izmokra és az inakra is, ezen kívül segíti az ízületi porcok regenerációját is. A kollagén nemcsak az ízületi fájdalmat csillapítja, hanem az ízületeket segít egészségesen is tartani.
A menopauza szakaszában a nőket a csontritkulás kockázata is fenyegeti, azonban a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a kollagén rendszeres fogyasztása csökkentheti a csontritkulás kockázatait is. Mivel növeli a csontok sűrűségét, így csökkenti a csontvesztés rizikóját, mindemellett még a csontképződést is megtámogatja.
A kollagén rendszeres fogyasztásával még az öregedési folyamatok is lassíthatók, ugyanis ez a tápanyag csökkenti a ráncok és finom vonalak megjelenését, emellett rugalmasabbá varázsolja a bőrt, és segít a bőr megereszkedésének megelőzésében.
A kollagén még az elasztinképződést is elősegíti, ezzel pedig a bőr minősége, sűrűsége és textúrája javul jelentősen.
A kollagén az artériáknak is rendkívül jót tesz. Ha nincs elegendő kollagén a szervezetünkben, akkor az artériák nem lesznek elég rugalmasak, merevvé válnak, illetve beszűkülnek, ez pedig oka lehet az érelmeszesedés és a stroke, a szívinfarktus kialakulásának.
A kollagén olyan aminosavakat is tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak a bélrendszer egészségének fenntartásához. A kollagén ezen kívül a szivárgó bél gyógyításában is a segítségünkre lehet. Kollagén hatására jelentősen megnő a kommunikáció a bél és az immunrendszer között, így csökkentve a bélgyulladás kialakulásának az esélyeit.
A kollagén egy nagyszerű fehérjeforrás, amely nem befolyásolja a vércukorszintet, így a fogyasztása akár még cukorbeteg személyeknek is javasolható.
A kollagéntermeléshez különböző tápanyagokra van szükség. Ilyen például a C-vitamin, amely megtalálható a narancsban, a brokkoliban, a paprikában és a kelbimbóban. A másik tápanyag a prolin. Prolinban gazdag táplálékok: gomba, káposzta, spárga, búza, hal, tojásfehérje. A kollagénépítést segíti a glicin, amelynek gazdag forrásai a vörös húsok, a pulyka és a csirke. A kollagéntermelést segíti a réz. Rézben gazdag a homár, a diófélék, a magvak, a zöld leveles zöldségek. A cink is segíti a kollagéntermelést. Sok cink van a babban, a csicseriborsóban, a brokkoliban, a gabonákban.