fbpx

Gyomorégést kiváltók

Fiatal nő ujjatlan világosbarna ruhában fogja a hasát, a keze fölött illusztráció egy lángoló szenvedő gyomorról.

A gyomorégés sok embernek okoz nap mint nap kellemetlenségeket. Sok esetben még egyes egészségesnek titulált táplálékok is okozhatnak ilyen problémát, azonban a táplálékok mellett egyes életmódbeli tényezők is okai lehetnek a gyomorégés kialakulásának. Ha viszont ezeket kiiktatjuk az életünkből, akkor még az is lehet, hogy a gyomorégés sem keseríti meg a napjainkat.

Az egyik életmódbeli tényező nem más, mint a dohányzás. A cigarettázás nagyban rontja a gyomorégés már amúgy is kellemetlen tüneteit. A dohányzás gyengíti a nyelőcső és a gyomor közötti „kapcsolatot”, így a gyomorsav folyamatosan visszaáramlik a nyelőcsőbe.

A gyógyszerek is fokozhatják a gyomorégés kellemetlen tüneteit, például a nem-szteroid gyulladáscsökkentők. Egyes vényköteles gyógyszerek is okai lehetnek a gyomorégés kialakulásának, ilyenek például az antibiotikumok, a hörgőtágítók és a kalciumcsatorna-blokkolók.

A halolaj omega-3 zsírsavakban gazdag, amelyeknek nagy szerepe van a gyulladás csökkentésében, a szívbetegség és a depresszió megelőzésében, viszont az arra hajlamos egyéneknél kellemetlen gyomor- és bélrendszeri tüneteket is okozhat. A hal azonban kevés zsírt és sok fehérjét tartalmaz, ami viszont nyugtató hatással lehet azok számára, akik gyomorégéstől szenvednek.

A stressz is oka lehet a gyomorégés kialakulásának, ugyanis nagy szerepe van a gyomorsavtermelésben. A megoldás nem más, mint hogy kevesebbet idegeskedünk, vagy különféle stresszkezelési technikákat sajátítunk el.

A borsmenta szintén olyan hatásokat is kiválthat, mint a halolaj. Míg egyesek számára egy nagyon hasznos gyógynövényről van szó, mások számára oka lehet a gyomorégés kialakulásának. A borsmenta nagy mennyiségben tartalmaz mentolt, amely segít ellazítani a gyomor és a nyelőcső záróizmait és emiatt a gyomorsav könnyebben a nyelőcsőbe kerül, gyomorégést okozva.

A savas reflux tüneteinek kockázata a testsúlyemelkedéssel egyenes arányban nő. A rossz étrend, a sok testzsír, a rendszertelen étkezések mind-mind okai lehetnek a gyomorégés kialakulásának.

A gyomorégés még akkor is kialakulhat, ha nem dohányzunk, nem vagyunk túlsúlyosak és egészségesen táplálkozunk. Kutatások igazolják ugyanis, hogy a probléma létrejöttében nagy szerepe van a genetikának is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük