Megkülönböztetünk állati eredetű és növényi eredetű fehérjéket. Nem mindenki fogyaszt húst, azonban a szervezetünknek szüksége van zsírokra, szénhidrátokra és fehérjékre is. A testünk csak akkor működhet egészségesen, ha ezeket nem vonjuk meg a szervezetünktől. Teljesen mindegy, hogy ki milyen meggyőződésből nem fogyaszt húst, ez mindenkinek a legbensőbb magánügye, de akkor tudnia kell azt is, hogy az emberi szervezet nem nélkülözheti a fehérjét sem, hiszen az nagyon sok funkciót tölt be az emberi szervezetben és nagyban hozzájárul az egészség megőrzéséhez is. A fehérjét növényi táplálékokkal is bevihetjük a szervezetünkbe. Mutatunk is néhány példát erre.
Az egyik legjobb növényi fehérjeforrás nem más, mint a bab. A babot sokféleképpen elkészíthetjük, hiszen főzhetünk belőle levest, főzeléket, köretként is fogyaszthatjuk, sőt remek babsalátát is készíthetünk belőle.
A kendermag is nagyon hasznos fehérjeforrás. Készíthetünk kendermagból turmixokat, salátákat és levesbetétként is nagyon jól működik.
A lencse is nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, és értékes tápanyagokkal van tele. Kitűnő forrása a káliumnak, a rostoknak és a folátnak. Elmondható, hogy az emésztésnek is jót tesz, ha rendszeresen fogyasztjuk. Hozzákeverhetjük salátákhoz, illetve a lencseleves és -főzelék is nagyon hasznos táplálékunk.
Ha gluténmentes gabonát keresünk, akkor a vásárláskor gondoljunk az amarántra, amely mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza, amelyekre a szervezetünknek nagy szüksége van. Édes és sós ételek készítésekor is használhatjuk ezt az egészséges gabonát.
A tökmag is nagyon sok fehérjét tartalmaz, és ha magnéziumhiányban szenvedünk, gondoljunk rá, mivel kitűnő forrása ennek az ásványi anyagnak.
A quinoa egy ősi gabona, amely szintén kiváló forrása a fehérjének. Ha rendszeresen fogyasztjuk, nem kell aggódnunk, hogy nem jutunk elegendő mangánhoz, foszforhoz, magnéziumhoz és folsavhoz, mert ez a táplálék kiváló forrása ezeknek az ásványi anyagoknak.
A napraforgómag is nagyon egészséges és fehérjében szintén gazdag, nem mellesleg sok egészséges telítetlen zsírt, E-vitamint és rezet is tartalmaz.
A csicseriborsóból készülhet egészséges fasírt és főzelék is, és így még fehérjét is viszünk a szervezetünkbe.