fbpx

Jelek, amelyekből észrevehetjük, hogy egészségtelenül táplálkozunk

Nő egy zöldségekkel teli tálat tart, amelyből egy szelet uborkát emel a szájához.

Az egészségtelen táplálkozás egyik legegyértelműbb jele nem más, mint a súlygyarapodás. Ha az utóbbi időben sokat híztunk, akkor lehet, hogy felül kell vizsgálnunk, hogy milyen ételeket veszünk magunkhoz. Azonban nem csak a súlytöbblet mutatja, hogy nem éppen a legegészségesebb ételek kerülnek az asztalunkra. Más jelekből és tünetekből is következtethetünk arra, hogy valamit nem éppen jól csinálunk. Mutatunk is ezek közül néhányat.

Ahhoz, hogy a testünk, a sejtjeink megfelelően működjenek, egészséges táplálékokra, azaz sok fontos tápanyagra van szükség. A fehérjék például energiát biztosítanak a szervezetünknek. Ha az étrendünk nem tartalmaz elegendő fehérjét, azaz ha éhezünk, akkor a hajhagymáink is éhezni fognak. Ennek eredménye pedig nem más, mint a hajhullás és a fakó, élettelen, töredezett haj lesz. Amennyiben alacsony fehérjetartalmú az étrendünk, illetve kevés esszenciális zsírsavat, cinket, vasat és C-vitamint fogyasztunk, úgy a korai őszüléssel is számolnunk kell, de a nagyfokú hajhullás is jellemző lesz. Az egészséges haj érdekében fogyasszunk tojást, halakat, magvakat és dióféléket is.

Ugyan az öregedés utolér bennünket, de nem mindegy, hogy ez mikor is következik be. A tápanyagokban bővelkedő étrend a bőr egészségét is szolgálja. A következő tápanyagok vannak jótékony hatással a bőrre: A-vitamin, E-vitamin, C-vitamin, D-vitamin, antioxidánsok és flavonoidok.

A nem megfelelő étrend következménye lehet az is, ha a szájüregünk nem örvend a legjobb egészségnek. A vérző, gyulladt íny és a fogszuvasodás is jelezheti, hogy sürgősen étrendváltoztatásra van szükségünk. Ha az ínyünkkel vannak állandóan problémák, akkor feltételezhetően C-vitamin-hiánytól szenvedünk. A C-vitamin gazdag forrásai: eper, citrusfélék, zöld leveles zöldségek, homoktövis, paprika, paradicsom.

A gyakori fáradtság, a memóriazavarok és a koncentrációs problémák is azt jelzik, hogy nem viszünk be elegendő tápanyagot a szervezetünkbe. A kognitív funkciók javulását érhetjük el az omega-3 zsírsavakkal. Milyen táplálékokban található meg ez a tápanyag? Például a diófélékben, a magvakban, különösen a lenmagban.

Az emésztési zavarok talán a legszembetűnőbb jelei annak, hogy nem eszünk rendesen, legalábbis nem fogyasztunk elegendő rostban gazdag táplálékot. Mivel fokozhatjuk a rostbevitelt? Zöldségekkel, gyümölcsökkel, magvakkal, diófélékkel és teljes kiőrlésű gabonákkal.

Ha sokat betegeskedünk vagy ha egy-egy betegségből nehezen gyógyulunk, akkor is el kell gondolkodnunk az étrendmódosításon. Az egészséges táplálkozás sokat lendíthet az immunrendszer egészségén. Milyen tápanyagok formálják egészségessé az immunrendszert? Az A-vitamin, a C-vitamin, az E-vitamin, a folát, a cink, a vas és a szelén. Ezeket a tápanyagokat elsősorban friss zöldségekkel és gyümölcsökkel vihetjük be a szervezetünkbe.

  1. DR BALLA KÁROLYNÉ

    NEKEM MAGAS A KÁLIUM SZINTEM ÉS VÉRSZEGÉNY VAGYOK. NYIROKÖDÉMÁM IS VAN. HOGY TÁPLÁLKOZZAM?

  2. Szuhay Péter

    Nem említették a cikkben a B vitaminokat, ezek hiánya is nagyon csúnya tüneteket okoz. Érdemes rákeresni a beriberi kulcsszóra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük