fbpx

Mik azok a telomerek? Mivel lassíthatjuk méretük csökkenését?

3D-s illusztráció: kromoszómák, végükön a telomerekkel.

Néha jólesik arra gondolni, hogy milyen jó lenne újra fiatalnak lenni. Mi mindent csinálnánk másként, mennyire óvnánk az egészségünket és mennyire figyelnénk oda a testünk minden apró rezdülésére, hogy időben kezelni tudják a betegségünket. Sajnos nem létezik időutazás, nem tudunk visszamenni életünk egy adott szakaszához, de sohasem késő változtatni, akár 50 vagy 60 évesen is elkezdhetjük az egészséges életmódot. Egyes tápanyagok is a segítségünkre lehetnek, hogy minél fittebbek és minél egészségesebbek legyünk.

A telomer a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid szakasz. A telomereknek nagyon fontos szerepük van az életünkben. Kiemelkedő feladatuk, hogy megvédjék a sejtjeinket. Ma már ez alapján is meg tudják állapítani, hogy ki mennyi ideig fog élni. Minél kisebbek, rövidebbek ezek a telomerek, annál kevesebb év áll előttünk. Nagyon sok embernek sokkal kisebb az úgynevezett telomere, már az életkorához képest. Sajnos ez nem jelent semmi jót.

Mi rövidítheti meg ezeket a telomereket? Például a dohányzás és az elhízás, ezek ellen azonban tudunk tenni. Ha lefogyunk, ha abbahagyjuk a dohányzást, még van egy esélyünk egy hosszú, boldog életre.

Milyen tápanyagokat fogyasszunk, hogy lelassítsuk a telomerek méretének zsugorodását? Az omega-3 halolaj nagyon jó választás, de a C-vitamin is a segítségünkre lehet a telomerek védelmében. Ez egy antioxidáns vitamin, ami alapvetően lassítja az öregedési folyamatokat, de úgy néz ki, hogy a telomerekre is jó hatással van.

A D-vitamin szintén előnyös a telomerekre nézve. Nem mellesleg megállapították, hogy azoknak az embereknek, akiknek a szervezetében magas a D-vitamin-szint, a biológiai életkora jóval alacsonyabb, mint a kronologikus életkor.

A rezveratrolnak is pozitív hatása van az egészségre és a telomerekre is. A rezveratrol a szőlő magjában és héjában található meg nagy mennyiségben. Egy antioxidáns polifenolról van szó, amelynek számtalan pozitív hatása létezik az egészségre. Védi az agyat az olyan betegségektől, mint a demencia és az Alzheimer-kór, pozitívan hat a szív- és érrendszeri betegségekre és meghosszabbítja az életet, hiszen fitten és egészségesen tart bennünket.

  1. Dr.Weixl-Várhegyi Lászlkó

    A parlagfű a legjobb telomer védő, sőt visszafejleszti a telomer leépülését, lerövidülését. A gyógyszeripar érdeke, hogy tiltsák be a parlagfűvet, írtsák ki mindenütt. Én úgy irtom, hogy megeszem!

      1. Fodor peterne

        T.doktor úr. Milyen módon kell elkésziteni és mennyit kell belőle fogyasztani? Én pl. allergiás vagyok rá. Hol lehet beszerezni? Köszönöm.

  2. Novecky Emőke Anikó

    Hogyan eszi doktor úr?
    Teát csinál belőle,vagy csak leszedi,megmossa s eszi?
    Ja,s mennyit kell enni belőle?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük