fbpx

Módszerek a bélrendszer és az immunrendszer erősítésére – probiotikumok, növényi alapú táplálkozás, stresszcsökkentés

Fiatal nő edzőruhában két kezét a hasára teszi.

Az emésztőrendszerünkre nagyon is vigyáznunk kell, hiszen az egész szervezetünk egészsége múlik rajta, még akkor is, ha azt gondoljuk, hogy az emésztőrendszerünknek csak az ételek lebontásában van kiemelkedő szerepe. A bélrendszer és az immunrendszer között szoros kapcsolat van, mivel az immunrendszer mintegy hetven százaléka a gyomor-bél traktusban található.

Az emberi mikrobiom baktériumokat, vírusokat és gombákat tartalmaz, amelyek egyensúlya fel is borulhat, mégpedig az immunrendszer vagy a bélrendszer nem megfelelő működése miatt. A mikrobiom milyensége hatással van az egészségre, nemcsak a bélrendszer és nemcsak az immunrendszer egészségére, hanem a bőr- és a mentális egészségre is.

Milyen okai lehetnek a bél-mikrobiom felborulásának? A rossz étrend egészségtelen bélrendszerhez vezet. A nem megfelelő táplálkozás csökkenti a mikrobiom sokféleségét és ez többféle betegséget is okozhat. Ilyen a cukorbetegség, az elhízás és a szívbetegség. A feldolgozott élelmiszerek az okai a szivárgóbél-szindróma kialakulásának.

A folyamatos stressz, a kevés és a nem megfelelő minőségű alvás szintén oka lehet a felborult emésztésnek, a szivárgóbél-szindrómának, az immunrendszer nem megfelelő működésének.

A mértéktelen alkoholfogyasztás megváltoztatja a bél baktériumflóráját és ez szintén hozzájárul a szivárgóbél-szindróma kialakulásához. Az alkohol az egész szervezetben gyulladást generál és az immunrendszert is károsítja.

Az immunrendszer és a bélrendszer egészségét sok módon erősíthetjük. A növényi alapú étrend azért is hasznos, mivel alapvető tápanyagokkal látja el a bélrendszert. A növényi fehérjék azokat a bélbaktériumokat támogatják, amelyek az immunrendszert is megerősítik.

A probiotikumok, az erjesztett ételek is hozzájárulnak a bélrendszer és az immunrendszer megerősítéséhez. Ehhez a folyamathoz prebiotikumokra is szükségünk van. Ilyen prebiotikum a póréhagyma, a fokhagyma, az articsóka.

A túl sok cukor szintén felborítja a bélrendszer egyensúlyát és csökkenti a bélbaktériumok sokféleségét, valamint bélgyulladás kialakulását is okozza.

A krónikus stressz megemeli a kortizolszintet a szervezetben, és ez negatív hatással van az agy és a bél közötti kommunikációra. Ha ez a folyamat sérül, akkor az immunrendszer működése és egészsége is gyengülni fog.

Az alváshiány negatív hatást gyakorol a bélbaktériumok sokféleségére. Ez az egyensúlyhiány károsítja, majd ennek következtében lelassítja az immunrendszert és súlygyarapodást okozhat.

  1. Szuhay Péter

    Pedig olyan egyszerű egészségesebben táplálkozni, csak együk a finom édes sütőtököt, sárgarépát, süssünk káposztás rántottát, a kefírbe keverjünk tökmaglisztet, reggel nyeljünk be egy kis oliva vagy tökmag olajat, a végtelenségig folytathatnám. Az egyik gond, hogy a legtöbb finom rostos növényi kaja említésére sokan azonnal rávágják, hogy azt én nem eszem, mert felfúj. Hasonlóan gyakori, hogy valaki egyszerűen nem eszi a gombát, pedig az is remek rost és vitamin forrás lenne. Jó kérdés, hogy a mai általános iskolai tananyag foglalkozik-e egyáltalán a bélbaktériumokkal, tudja-e egy mai tizenéves, hogy őbenne is van vagy félkilónyi és az neki fontos? Nekem úgy rémlik, hogy amikor én 1970-ig jártam az általánost, akkor bizony nem tanultuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük