fbpx

Neurológiai okai is lehetnek a test remegésének

Egy világos kék háttér előtt ősz hajú nő egyik kezével lefogja a remegő kezét.

Amikor találkozunk egy Parkinson-kórban szenvedő beteggel, gyakran láthatjuk, hogy akaratlanul is remegnek a végtagjai. Mert bizony a remegés hátterében súlyos neurológiai rendellenesség is állhat.

De mi is a remegés? Egy akaratlan és ritmikus izom-összehúzódásról van szó, amely remegést okoz az egyik vagy mindegyik végtagban, de a test megannyi pontján jelentkezhet. Leggyakrabban a karokat érinti, de előfordulhat a fej vagy a hangszálak remegése is. Nagyon zavaró jelenség, mivel megnehezíti a napi feladatok elvégzését.

A remegést általában az agy mozgást irányító részeivel kapcsolatos problémák okozzák. Általában a középkorú vagy az idősebb embereknél fordul elő, a nőket és a férfiakat is érinti. Ha valamilyen neurológiai betegség áll a háttérben, az nagy valószínűséggel öröklődhet is.

A remegés sokféle neurológiai betegséghez kapcsolódhat. Ilyen például a Parkinson-kór, a szklerózis multiplex vagy a traumás agysérülés. Más oka is lehet a remegés kialakulásának, hiszen egyes gyógyszerek vagy alkoholfogyasztás is okozhatja, de szorongásos zavarok vagy pajzsmirigy-túlműködés, máj- és veseelégtelenség is állhat a háttérben. A remegést kiválthatja és súlyosbíthatja a stressz, az erős érzelmek, a fizikai kimerültség, illetve bizonyos testhelyzetek is kiváltó okai lehetnek a problémának.

A remegés két nagy csoportra osztható. Az egyikbe azok tartoznak, amikor nyugalmi állapotban történik a remegés. A másik csoport tagjainál pedig akkor alakul ki, illetve fokozódik ez a probléma, amikor az izmok önkéntelenül megrándulnak valamilyen testhelyzetben vagy szituációban.

A remegést minden esetben ki kell vizsgálni. A neurológus felveszi a kórtörténetet, kérdéseket tesz fel és fizikai vizsgálatokat végez, hogy megállapítsa, hogy mi is állhat a háttérben.

Az orvos sok mindet vizsgálhat, kíváncsi lehet az egyensúlyra, a beszédzavarra, az izommerevségre. De vér- és vizeletvizsgálatot is kérhet, illetve CT és más vizsgálatokat is elrendelhet, hogy megtudja, nem az agyat érte-e valamilyen traumatikus sérülés. Az orvos érdeklődni fog, hogy mennyire súlyos ez a gond esetünkben, illetve milyen gyakran fordul elő a probléma.

  1. Hadnagy János

    Mostanánan kezdődőt a bal karomban Mit kellene tenni, és hová kell fordulni a kezelésésére?

    1. Nekem a kezem remeg a csuklomnal, de elofordultar sokszor, hogy a combomban, vagy a felkaromban is önkéntelenül rangatozott az izom vagy egy ideg. Köszönöm szépen válaszát!

    2. Kedves János és László, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulniuk a panaszaikkal, hogy ki legyen vizsgálva a probléma és megkapják a szükséges kezelést.

  2. Schneider Ildiko

    Hallo.Nekem is sokszor remeg a kezem ès a làbam sokszor èrzem hogy nincs erö bennem.A hàziorvos mondta hogy q vèrvizsgàlat erdmènyei jók.Kitöl kèrjek segìtsèget.Koszonom

  3. drPollak Mannia

    Ízommerevségnek festülésnek a jobb lábamban és a jobb vállanban mi oka lehet,szivinfarktua és szivkatéterezés után alkult ki azonnal?

  4. Lángi Ilona

    Tisztelt dr nő/dr úr! Férjem/61/ hosszabb ideig volt sürgősségi majd intenzív osztályon/lélegeztetve gégemetszés is,azt követően belgyógyaszaton. Pecamékere van. Nem régen ismételten pár perces eszméletvesztése volt. Bal kezét nem tudja használni,fájdalmai vannak. Kézsebészetre március végére van ip./ reggeltől pedig remeg,éjjel rángatózik. Nehéz fizikai munkát végzett élete során. Sajnos már nem tud dolgozni…Az influenzás tünetek miatt nem mozdulunk ki. Nem tudok belenyugodni,hogy nem javul. Mivel a zarójelentésekből – sajnálatosan – nem derült ki a diagnózis . EEG-vizsgálat eredményét és a tüdőröntgent /sokat köhög/még nem tudjuk. 3oltása van covidra. Köszönöm,ha Önök is tájékozt6atnak ezzel kapcsolatosan bármit is segiteni….- több lehet a baj? –

  5. Balogh Julianna

    Üdvözlöm: Páromnak mostanában van ez a remegés de nagyon . Férjem cukorbeteg meg más probléma is van magas vérnyomás, stb . Nem tudom mi lehet a kiválto ok. Válaszát előre is köszönöm szépen.

  6. T.Doktor Úr!
    Már tudjuk a problémát, Levereticam Sandozt szed a párom. Viszont ennek a
    gyógyszernek a mellékhatása is remegés. Ilyenkor csökkentem a gyógyszert .
    De nem lehet semmit sem tenni ilyenkor, ha a remegés bekövetkezik mégis???

    1. Fazekas Györgyné

      Tisztelt Cím!
      3 hete mastektómián estem át.Kb.1 hete észrevettem, hogy mindkét kézfejem időnként remeg,főleg a
      finommozgasoknál.Érdeklődnék,hogy a stressz okozza-e,vagy esetleg a műtéttel van?Köszönöm

  7. Szalóki Szilvia

    Üdv!
    Nekem volt egy TIA-m 23 évesen, 7 hónapos terhesen. Jelenleg 47 éves vagyok. A TIA után kialakult egy pánikbetegség ami kisebb nagyobb kihagyásokkal előjön eltűnik. Jelenleg kb. 3 hónapja igen intenzív. A legtöbb esetben a pánikroham ismert tünetei mellett egész test remegéssel is jár ami igen kellemetlen. Szedem a vérhígított. Rohamok esetén frontint. Évente kétszer járok neurológiai felülvizsgálatra. Minden eredményem mindig jó. Pszichiáterhez most kezdtem el járni. A pánikrohammal járó tünetek sem kellemesek, de ez az egész test remegése 10-15 percen keresztül borzasztó. Ez a remegés a pánikroham tünete vagy pedig más szervi probléma áll a háttérben?
    Válaszát köszönöm!
    Szalóki Szilvia

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük