fbpx

Táplálékok, amelyek okai lehetnek az IBS kialakulásának

Fiatal nő fekszik a kanapén hasát fogva.

Napjainkban nagyon sokan szenvednek irritábilisbél-szindrómában vagy ahogyan sokan ismerik, IBS-ben. Ez egy olyan betegség, amelyet sok orvos nem is igazán tart betegségnek. Ha tudjuk, hogy mi is okozza a tüneteket, akkor nagyon jól kordában lehet tartani, de ha bűnözünk, azaz a szervezetünk által nem vagy csak nehezen tolerálható ételeket fogyasztunk, akkor a betegség pillanatok alatt fellángolhat, majd jönnek is a kellemetlen tünetek.

Az IBS tünetei sokfélék lehetnek. Valakinél csak egy vagy néhány, míg másoknál szinte minden szimptóma jelentkezik. A tünetek sorát gazdagítja a puffadás, a fokozott bélgázképződés, a hasi fájdalmak, a görcsök, a hasmenés, a székrekedés vagy a kettő váltakozása. Az IBS egy kellemetlen betegség, de szerencsére nem növeli meg a gyomor- és bélrendszeri rákos betegségek kockázatait.

Léteznek olyan ételek, amelyek súlyosbíthatják az IBS tüneteit. Mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia, hogy milyen táplálékok okoznak problémát, és ezeket mindenképpen ki kell iktatni az étrendből.

Egyes feltételezések szerint a betegség hátterében ételintolerancia áll. Sokaknál a tejtermékek, míg másoknál a magas fehérjetartalmú ételek okoznak gondokat. Megint mások a magas zsírtartalmú és a zsírban, bő olajban sült ételektől vannak rosszul.

Nagyon sok embernél akkor jelentkezik az IBS, amikor kávét vagy alkoholt isznak, egyesek pedig a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását követően érzik, hogy valami zavar van az emésztésükben, illetve olyan emberek is akadnak, akiknek a szervezete a gabonaféléket nem tolerálja kellőképpen.

Míg nagyon sok táplálék tiltólistára kerülhet azok esetében, akik ebben a betegségben szenvednek, sokféle ételt szinte büntetlenül lehet fogyasztani. A rostos táplálkozás mindenképpen javasolt, amit gyümölcsökkel is megoldhatunk. Ma már kapható gluténmentes rost is, amely nagyon jó alternatíva lehet azokra a rostokra, amelyeket viszont nem fogyaszthatnak a betegségben szenvedők. Ily módon a napi rostfogyasztásunkat tudjuk kiegészíteni.

Az IBS-ben szenvedő betegek a zöldségeket is meglehetősen jól tolerálják, illetve nagyon sokan a teljes kiőrlésű gabonaféléket is mindenféle kellemetlen tünet nélkül el tudják fogyasztani.

Élelmiszerek, amelyek súlyosbíthatják az IBS tüneteit: sült ételek, zsíros ételek, tejtermékek, búzát tartalmazó élelmiszerek, túl sok rost, csokoládé, szénsavas italok, koffein, alkohol.

Táplálékok, amelyek fokozzák az IBS tüneteit és még székrekedést is okoznak: feldolgozott élelmiszerek, finomított élelmiszerek, tejtermékek, túl sok fehérje, szénsavas üdítőitalok, koffein, alkohol.

Az IBS tüneteinek kezelésére sokféle módszer létezik. Fontos, hogy naponta többször együnk keveset. Ne együnk gyorsan. Fogyasszunk oldhatatlan rost helyett oldható rostot a székrekedés enyhítésére, a puffadás megszüntetésére. Oldható rostokban gazdag az avokádó, az édesburgonya, a bab, az alma, a brokkoli, a sárgarépa. Próbáljuk ki a gyömbért, a borsmentát és a kamillát, amelyek javíthatják a különböző egészségi problémákat. Ne dohányozzunk, mivel a dohányzás súlyosbítja a tüneteket. Csökkentsük a stresszt és a szorongást, ugyanis mindkettő az IBS tüneteinek fellángolását eredményezi.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük