fbpx

Nők és álmatlanság – milyen okai lehetnek?

Nő az ágyban fekszik nyitott szemmel, és az ébresztőórát nézi, ami 4 órát mutat.

Az álmatlanság sok embert kínozhat, férfiakat és nőket egyaránt. Mi most azonban azt vizsgáljuk meg, hogy mi okozhatja ezt a problémát a nőknél. Az álmatlanság egy olyan alvászavar, amely alvásképtelenséggel jár együtt, de túl kevés alvást is jelenthet, ami miatt másnap fáradtan ébred az illető, és így nem tudja a napi feladatait rendesen elvégezni. Nagyon sokan szenvednek álmatlanságban, azonban ez számos betegség – mint például stroke, szívbetegség és depresszió – kockázatát növeli meg.

A nők álmatlanságának hátterében nagyon sok minden meghúzódhat. A hormonális ingadozások is okai lehetnek ennek a problémának. Hormonális változásokat pedig sok minden okozhat, például ilyen a menstruációs ciklus, a perimenopauza és a menopauza is. Mindegyik a női hormonok ingadozását idézi elő, ami együtt járhat az éjszakai izzadás és a hőhullámok problémájával is, amelyek megzavarhatják a nyugodt éjszakai alvást.

Léteznek olyan egészségi állapotok és életmódbeli tényezők, amelyek szintén okai lehetnek az álmatlanság kialakulásának. Az egyik ilyen a dehidratáció, illetve a kiszáradás. A kiszáradás akkor következik be, amikor a szervezet több folyadékot választ ki, mint amennyit befogad, ami sok egészségi problémát okozhat. Kiszáradás hatására csökken a szervezetben a melatoninszint is, ami pedig befolyásolja a cirkadián ritmust. Kimerültséget is okozhat, ami szintén megnehezíti az alvást.

Az obstruktív alvási apnoe az álmatlanság egyik leggyakoribb oka. Ez egy olyan alvászavar, amelynek során alvás közben kimaradozik a légzés. Amikor ez megtörténik, akkor a szervezetben lévő oxigén mennyisége csökken, ami szintén az éjszakai ébredést, azaz a nyugtalan alvást eredményezi.

A nyugtalanláb-szindróma egy olyan egészségi állapot, amely során az egyén késztetést érez a lábak akaratlan mozgatására. Ez is oka lehet a nem megfelelő minőségű és mennyiségű alvásnak.

A stressz is okozhat álmatlanságot. Amikor stresszesek vagyunk, az elménk csak nehezen lassul le és ezért az elalvás is nehézkes lesz. A stressz következtében aggodalmaskodhatunk is sok minden miatt, ami nagyon megnehezíti majd az elalvást.

A húgyúti problémák is megszakíthatják az alvási folyamatot. A 40 év feletti nők gyakran szembesülnek inkontinenciával, hiperaktív húgyhólyaggal és a gyakori éjszakai vizelés problémájával. Ezek pedig szintén megszakítják az alvást, és még álmatlanságot is okozhatnak.

Az álmatlanság leküzdésében sok minden segíthet, például az, ha elkerüljük a napközbeni szunyókálást. Nagyon fontos, hogy egy lefekvési ütemtervet alakítsunk ki, hiszen az ütemterv létrehozása és betartása segít visszaállítani a cirkadián ritmust.

Sokat segíthet a kognitív viselkedésterápia is. Ennek az a célja, hogy segítsen megváltoztatni a cselekedeteinket és a gondolatainkat, amelyek megakadályozzák a nyugodt éjszakai alvást.

Számos étrend-kiegészítő is segíthet a nyugodt alvás megteremtésében, köztük a melatonin, amely a természetes cirkadián ritmus szabályozására szolgál. A stresszoldó technikák – jóga, meditáció – elsajátítása is hasznos, hiszen enyhítik a stresszt, elősegítik a relaxációt, és nyugodt alvást biztosítanak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük