Banális, de komoly okai is lehetnek a szédülésnek

Fiatal nő szédül az utcán.

Egyszer biztos mindenki szédült már életében. Ha csak valóban nagyon ritkán jelentkezik ez a panasz, általában valami banális ok okozza, azonban előfordulhat, hogy a szédülés mögött komoly egészségi probléma is meghúzódik, amelyet minden esetben ki kell vizsgáltatni, hiszen minél hamarabb elkezdődik a kezelés, annál gyorsabb lesz a gyógyulás is.

A szédülés nem kellemes dolog, hiszen nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is rosszul érezzük magunkat, amennyiben sokat szédülünk.
A szédülés nem minden esetben jelez komoly problémát, azonban vannak olyan tünetek, amelyek nemcsak hogy aggodalomra adnak okot, de azonnali orvosi kivizsgálást igényelnek. Milyen tünetek jelentkezésekor kell aggódnunk? Például ilyen a nehézlégzés, a mellkasi fájdalom, az erős fejfájás, a végtagok zsibbadása, a zavaros beszéd, a szabálytalan szívverés, illetve a kettős látás.

Amikor szédülni kezdünk, a legjobb, amit tehetünk, hogy azonnal lepihenünk. Fontos, hogy csak nagyon óvatosan mozogjunk, illetve az is elemi, hogy elegendő vizet, folyadékot fogyasszunk. Ha csak tehetjük, kerüljük a stimuláló szereket, mint amilyen például a dohányzás és a kávé.

A szédülést egyes gyógyszerek is kiválthatják. Ha úgy érzi, hogy Önnél is valamilyen gyógyszer lehet a ludas a dologban, mindenképpen konzultáljon ezzel kapcsolatban a kezelőorvosával. A szédülés másik oka lehet a stressz, de akár a migrén is.

A szédülésnek nagyon sok más oka lehet. A háttérben meghúzódhatnak szívbetegségek, agyat érintő betegségek és akár még fertőzések is.
A pitvarfibrilláció egy szívbetegség, amikor is a szívverés vagy gyorssá vagy szabálytalanná válik, ami szív- és érrendszeri betegségeket okozhat, és ez generálhat szédülést is.

Más szívbetegség, érrendszeri betegség is okozhat szédülést, például ilyen az érelmeszesedés.

Agyi, idegi megbetegedések is állhatnak a szédülés hátterében. A migrén például nemcsak hang- és fényérzékenységgel, hányingerrel jár együtt, hanem akár szédüléssel is.

A szédülés hátterében meghúzódhat valamilyen mozgásszervi betegség is. De olyan banális oka is lehet a szédülésnek, mint a túl sok kávéfogyasztás, de még a túlzásba vitt cigarettázás, azaz nikotinbevitel is oka lehet a szédülés kialakulásának.

A szédülés hátterében a füllel és torokkal kapcsolatos betegségek is állhatnak, ilyen lehet például a torok vírusfertőzése, az influenza, a fülfertőzés, illetve a fülzúgás.

Mikor kell orvoshoz fordulni, ha szédülést tapasztalunk? Ha fájdalmat, nyomást, szorító érzést érez a mellkasában, hányinger, hideg verejtékezés és légszomj esetén. Abban az esetben, ha zsibbadást érez az arcában és a végtagjaiban. Beszéd-, megértési és nyelési nehézség esetén. Ha látásváltozást tapasztal egyik vagy mindkét szemében. Zavartság esetén is mindenképpen fel kell keresnünk a háziorvosunkat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük