fbpx

Papain – az ér- és bélrendszer kéményseprője

Félbevágott, érett papaya.

A papayát, ezt az ízig-vérig trópusi gyümölcsöt az indiánok termesztették legkorábban. Közép-Amerika, Mexikó és Brazília őshonos növénye, de ma már mindenhol megtalálható a trópusi, szubtrópusi öv mentén. A papaya egy igazán sokoldalú növény, szinte minden része gyógyító hatással bír. A levele, gyümölcse, tejszerű nedve, a hajtásai, de még a gyökere is alkalmazható különféle problémák kezelésére. Magjai gyulladáscsökkentő, féreghajtó és fájdalomcsillapító hatásúak, gombás fertőzésekre is alkalmazzák őket.

Leghatékonyabban a benne található közel százféle enzim miatt vetik be az emésztés helyreállítására. A legfontosabb enzimjei a papain, chymopapain, lizozim, lipáz. A papain egy fehérjebontó (proteáz) enzim. Hatékonysága meghaladja a gyomorban található pepszin és a hasnyálmirigy által termelt pankreatin hatékonyságát.  Szinte az összes esszenciális aminosav megtalálható benne. Képes arra, hogy a különféle fehérjékből a legtöbb aminosavat szabadítsa fel a belekben. A gyümölcsben található papain enzimet ma már számos formában alkalmazzák –  kivonva és egyéb enzimekkel társítva táplálékkiegészítőként találhatjuk meg, ezen készítmények fermentált változata pedig még aktívabban hat a gyomorpanaszokra.

A papain az egyik leghatékonyabban bontó enzim

A húsokat és különböző fehérjetartalmú ételeket oly módon segít megemészteni, hogy a szervezet saját fehérjéit nem károsítja. Az élelmiszeriparban e tulajdonsága miatt húspuhító készítményekben is használják. Mivel a szervezetben lévő élősködők is fehérjékből épülnek fel, így régebben  a bélférgek elleni kezeléseknél volt nagy szerepe – ma már kevésbé jellemző ezirányú alkalmazása.

Igen erős antioxidáns hatása miatt a rákmegelőzésben és gyógyításában is szerepet játszik. Javítja az immunrendszer működését, csökkenti a gyulladásokat. Krónikus bélhurut, hasnyálmirigy-gyulladás esetén is használható.

A papain egyik  legfontosabb tulajdonsága, hogy kitűnően tisztítja az érfalakat, képes javítani az elmeszesedett artériák állapotát is. Szinte lepucolja az érrendszerről a felgyülemlett, elhalt  lerakódásokat. Ugyanígy tisztítja meg a bélfalat is a felhalmozódott nyáktól. A papain nem érzékeny a tápcsatorna adott szakaszának pH-értékére, így kifejezetten jótékony hatású gyomorsav- vagy enzimhiánnyal küzdők számára.

Idősebb korban sem késő tehát elkezdeni használni ezt a sokoldalú növényt.  Ha alkalmazása mellett figyelünk a vitamin- és rostdús táplálkozásra, illetve a bőséges folyadékfogyasztásra, akkor segít a szervezet regenerálásában, megfiatalításában. Szakember tanácsait kikérve akár olyan krónikus vagy autoimmun betegségek természetes enyhítője is lehet, mint a cukorbetegség, magas vérnyomás, vagy rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás).

Mindezeken felül pedig külsőleg is kiválóan alkalmas sebek, gyulladt felületek, pattanások, leégés, szemölcs gyógyítására. Egy kisebb kutatás eredményeként kiderült, hogy a herpesz természetes enyhítője lehet a gyógyszeres kezelést kiváltva.

1 hozzászólás

  1. Pingback: A gyenge érfalak természetes erősítői | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük