fbpx

Szemvidító: a vidámság gyógynövénye

Szemvidítófű virága (Euphrasia officinalis).

A szemvidító (Euphrasia officinalis) egynyári növény, melynek elágazó szárai akár a harminc centiméteres magasságot is elérhetik. Tojásdad alakú, fogazott levelei és több színben – kék, fehér, vöröses, lilás – pompázó virágai vannak. Bármilyen színű is a szemvidító növény virága, abban azonosak, hogy mindegyiknek a virágán egy-egy sárga folt található. A gyógynövény neve is mosolyra késztet bennünket, de a növény latin neve – Euphrasia, pontosabban az euphhrosyne szó, amelyből ered – is azt jelenti, hogy jókedv, vidámság. Azonban nem csupán a növény neve sugallja az életörömet és a boldogságot, hanem maga a növény látványa is mosolyt csalogat bárki ajkára. Egyéb népies elnevezései: szemfű, vigasztalófű.

A szemvidítóban található aucubin nevű vegyület gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Kutatások igazolják, hogy ez a gyógynövény elsősorban a kötőhártya-gyulladást képes hatékonyan csökkenteni, orvosolni. Éppen ezért ezt a gyógynövényt elsősorban olyan készítményekben alkalmazzák, amelyeket a szem borogatására és tisztítására lehet használni. Például kötőhártya-gyulladás, árpa vagy szemfáradtság esetén lehet bevetni ezt a gyógynövényt, illetve a belőle készült gyógyító készítményeket. Azonban ha árpa alakul ki a szemhéjunkon, mi magunk is készíthetünk a gyógynövény felhasználásával borogatást. Öntsön le 2 deciliternyi forrásban lévő vízzel 2-3 evőkanálnyi gyógynövényt, majd hagyja állni 10 percig. A szűrést követően mártogasson meg benne egy gézdarabot, amelyet aztán helyezzen a kezelendő felületre. Ezt a teát lemosóként és borogatásként szemhéjgyulladás, szaruhártya-gyulladás, szemfáradtság és könnyezés esetén is lehet használni.

A gyógynövényben a következő hatóanyagok lelhetők még fel: lignánok, iridoidok, cserzőanyagok és flavonoidok. Ezeken kívül tartalmaz még béta-karotint, cukrot, fehérjét, illóolajat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, szelént, illetve B1-, B2- és B3-vitamint.

A gyógynövény arc- és homloküreg-gyulladás esetén is hatékony. A gyógynövényből készült tea pedig a gyomor- és a bélfekély kellemetlen tüneteit képes enyhíteni. Amennyiben ilyen betegségben szenved, a tea fogyasztása előtt mindenképpen kérje ki kezelőorvosa véleményét, tanácsát. A gyógynövényt alkalmazhatjuk még emésztési panaszok, étvágytalanság, gyomorhurut, hasmenés, migrén és megfázás esetén is.

A szemvidítóból készült bort nem csupán a látás, hanem a gyomorműködés javítására is fogyaszthatjuk. Melegítsen meg fél liter vörösbort, töltse át egy befőttesüvegbe, majd adjon hozzá 150 gramm gyógynövényt. Csavarja rá az üvegre a tetejét, majd vigye a bort hűvös helyre és ne tegyen vele semmit két hétig. Tizennégy nap múlva szűrje le, majd mindennap fogyasszon el belőle egy-egy pohárnyit.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük