Az emésztőrendszer és az immunrendszer szoros kapcsolata vitathatatlan. Minél jobban karbantartjuk az emésztőrendszerünket, annál jobb állapotban lesz az immunrendszerünk is.
Az immunrendszer hatékony működését sok minden meggátolja, például a cukor, a transzzsírban gazdag ételek, a rosthiány, a telített zsírok, a kávé és az alkohol. A kiegyensúlyozott étrend azonban segíthet az immunrendszer és az emésztőrendszer egészségének fenntartásában.
A tápanyagoknak, azaz a vitaminoknak és ásványi anyagoknak nagy szerepük van abban, hogy az immunrendszer mennyire lesz egészséges. Cikkünkben azokról a tápanyagokról lesz szó, amelyek aktívan hozzájárulnak az immunvédelemhez.
Az immunrendszer egészséges működése elképzelhetetlen E- és C-vitamin nélkül. Ezek a vitaminok antioxidáns hatással rendelkeznek. Az antioxidánsok pedig szerepet játszanak az immunsejtek oxidatív stressz elleni védelmében. C- és E-vitaminban gazdag a dinnye, a brokkoli, a citrusfélék és a diófélék.
Az immunrendszeri védelemhez cinkre is szükségünk van. A cink számos immunsejtre gyakorol hatást, részt vesz a szabad gyökök által okozott oxidatív stressz elleni küzdelemben. Cinkben gazdag például a mogyoró, a mandula, a zab, a tojás, a hal, az étcsokoládé.
A magnézium is segíti az immunrendszert a fertőzések elleni küzdelemben, mégpedig oly módon, hogy az immunsejteket aktiválja. Magnéziumban gazdag a búzakorpa, a metélőhagyma, a menta, a tökmag, a szezámmag, a napraforgómag, a diófélék.
Szervezetünknek argininre is szüksége van. Az arginin serkenti a limfociták növekedését és működését. Nagy mennyiségben a halak, a sertéshús, a marhahús, a csirke, a pulyka tartalmazza és a zöldségekben, a babban és a borsóban található meg.
A többszörösen telítetlen zsírsavak fontos részeit képezik a test sejtjeinek, szöveteinek, szerveinek, illetve sokféle immunfolyamatban is részt vesznek. Ezen kívül energiaforrást is jelentenek a szervezet számára, hiszen segítenek szabályozni az immunválaszokat. Többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak a halak, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák. Az olívaolajról se feledkezzünk meg, hiszen a lipidanyagcserét támogatja meg.
A B-vitaminok a szervezet szinte minden folyamatában aktívan részt vesznek. Többnyire az immunrendszer működéséhez szükséges energiát tudják biztosítani. Ezen kívül a limfociták, az immunsejtek kialakulásának folyamataiban is részt vesznek. A B-vitaminok gazdag forrásai például a teljes kiőrlésű gabonák, a húsok, a halak, a tejtermékek.
A-vitaminra van szükségünk, hogy a test nyálkahártyája és a bőr egészséges maradjon. Bőrünk egészségének megőrzése már csak azért is nagyon fontos, mert a bőr szervezetünk elsődleges védelmi vonala. A-vitaminban gazdag a sárgarépa, a spenót, az édesburgonya, a paradicsom, a brokkoli, a dinnye, a sárgabarack.