fbpx

Változatok hársvirágra

Hársvirágtea átlátszó kancsóban, mellette a friss virágok.

Ha szeretné kipróbálni a hársot hőhullámok, meghűlés ellen vagy csak általános nyugtatónak, vagy egyszerűen meg szeretné kóstolni a hársvirágteát, próbálja ki alkalmazási tippjeinket. A hársvirág gyűjtésénél júniusban csak frissen kinyílt virágokat válasszunk, melyek megszárítva egy évig tarthatók el. Ahhoz, hogy a hárs gyógyhatása megfelelően kibontakozhasson, a későbbi külső és belső alkalmazásra adunk most ötleteket.

Hársvirágtea alaprecept

Öntsünk fel egy maréknyi szárított hársvirágot egy liter forró vízzel. Hagyjuk a teát lefedve 5 percig állni, szűrjük le, és kezdődő meghűlésnél igyunk annyi forró teát kis kortyokban, amennyit csak tudunk. A hársvirágméz vagy a saját készítésű szirup (lásd alább) fokozza a tea hatását. Ha ugyanilyen mennyiségű szárított bodzavirágot is keverünk a hárshoz, egy intenzívebb izzasztó hatást érünk el.

Hideg hársvirágkivonat hőhullámok ellen

Tegyünk két maréknyi szárított hársvirágot egy liter hideg vízbe, hagyjuk állni 8 órán keresztül, majd szűrjük le. Ezt a hűsítő szomjoltót szintén édesíthetjük hársvirágmézzel vagy -sziruppal.

Hársvirágszirup meghűlés ellen

Főzzünk fel 840 gramm barna cukrot 1,5 liter vízben, keverjünk bele 150 gramm biomézet és egy marék friss hársvirágot, majd hagyjuk a szirupot kihűlni. Tegyünk hozzá két szelet biocitromot és 30 gramm citromsavat, majd az oldatot lefedve hagyjuk állni 5 napig egy hűvös, sötét helyen. Szűrjük át a szirupot egy sötét palackba. Légmentesen lezárva a hűtőszekrényben kb. fél évig eltartható.

Nyugtató hársvirágfürdő

Öntsünk fel 4 maréknyi szárított hársvirágot 2 liter forró vízzel, és 5 perc múlva szűrjük át a főzetet közvetlenül a 36-38 °C-os vízzel már megtöltött fürdőkádba. Vegyünk egy kb. 15 perces fürdőt, majd rögtön feküdjünk az ágyba.

Ellenjavallat

Ha allergiásak vagyunk a hárspollenre, ne alkalmazzuk a hársvirágot. Aki előrehaladott szív- vagy vesegyengeségben szenved, a teából nagyobb mennyiséget csak orvosi javaslatra vegyen magához, hogy a károsodott szerveket megvédje a túlterheléstől. Ezért mindig konzultáljunk az orvosunkkal! A forró hársvirágfürdő csak akkor megengedett, ha nincs lázunk, különben túlterhelődhet a keringés.

1 hozzászólás

  1. Sápi Istvánné

    Ha üzletben veszem meg a hársvirág teát, akkor csak a sárga színű virágocskákat kapom meg, de ha a fáról szedem le, akkor a virágot tartó 2 db hosszúkás levélkével együtt jön le a fáról. Ezeket a levélkéket le kell szedni a virágról, vagy a virággal együtt kell megszárítani és teaként elkészíteni (leforrázni)?
    Várom, és előre is megköszönöm válaszukat.
    Üdvözlettel Sápiné

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük