fbpx

A csontritkulás réme a férfiakat is fenyegetheti

Idősebb férfinak röntgenfelvételt elemez egy doktornő.

Nőknél jóval korábbi életkorban kerül diagnosztizálásra ez a betegség, mint a férfiaknál. Ennek több oka is lehet. Most kettőt emelek ki. Az egyik ok talán az lehet, hogy a hölgyek gyakrabban járnak orvoshoz és a vizsgálatok során általában fény derül a csontritkulás tényére. A másik oka az lehet, hogy a menopauza időszakában a nőknél végeznek is ilyen irányú vizsgálatot, hiszen a klimax idején a szervezetükben lecsökken egyes hormonok szintje, amely jelentősen megnöveli a csontritkulás kialakulásának a kockázatát.

A férfiaknál a legtöbb esetben csak már előrehaladott állapotban derül fény a betegségre, és ők sok ideig kezelést sem kapnak, hiszen nem kerül napvilágra az oszteoporózis ténye. Pedig a férfiaknak is jelentős hányada, körülbelül 20 százalékuk szenved ebben a betegségben. Egy tanulmány arról számolt be, hogy amennyiben az erősebbik nem nem veti alá magát olyan vizsgálatnak, amellyel ezt a betegséget diagnosztizálni lehet, akkor ez az arány 2050-re akár meg is duplázódhat. Azonban ezek az adatok csak fikciók maradnak, amennyiben a férfiak is életmódváltásba kezdenek és lépéseket tesznek annak érdekében, hogy csökkentsék a kockázatokat.

Sajnos azonban nem csak rajtunk múlik, hogy megbetegszünk vagy sem, ugyanis a csontritkulás genetikailag is örökölhető, és ha a családban több személynél is előfordul ez a betegség, akkor nagyobb rá az esély, hogy nálunk is kialakul. Egyes kutatások szerint Ázsiában szenvednek a legtöbben ebben a betegségben annak ellenére, hogy itt kevés elhízott személy él, márpedig a túlsúly szintén rizikófaktornak számít. A hormonok is befolyásolhatják a betegség kialakulását. A nők a változókorban vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, hiszen ilyenkor a női nemi hormonok szintje jelentősen lecsökken. Férfiaknál a hormonszintcsökkenés lassabb tempóban zajlik ugyan, viszont egyes betegségek – például a prosztatadaganat –, illetve kezelések csökkentik a tesztoszteronszintet, így ez ismét csak hajlamosít a csontritkulás kialakulására. A betegséget az is elősegíti, ha a pajzsmirigyünkkel, a mellékpajzsmirigyünkkel vagy éppen a mellékveséinkkel vannak gondok. Akik anorexiában szenvednek, vagy a szervezetük nem képes kalciumot felvenni –amely aztán nem tud hasznosulni –, szintén nagy veszélynek vannak kitéve. Egyes krónikus betegségek miatt is kialakulhat csontritkulás, illetve a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás is jelentősen megnöveli a kockázatot. És végül, de nem utolsósorban, a mindennapi stressz is okozója lehet a betegség megjelenésének.

Az oszteoporózist „csendes gyilkosnak” is szokták nevezni, hiszen a kezdeti fázisban semmilyen tünettel nem jár együtt. A legtöbb esetben akkor kerül a betegség diagnosztizálásra, amikor valaki csonttörés miatt kerül kórházba és a vizsgálatok kimutatják a szörnyű kórt is, de ekkor már általában a betegség előrehaladott állapotban van. Az idősebb emberek gyakran szenvednek combnyaktörést, amely szintén egy figyelmeztető jel lehet. Viszont náluk még nagyobb a kockázat, hiszen esetükben szövődményekkel is számolni kell.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük