fbpx

A fűszerek királynője: kardamom

Kardamom bambusztálkában.

A kardamom őshazája Indiában és Nepálban van. A fűszerek királynőjeként tartják számon. A világon a harmadik legdrágább fűszer, csak a vanília és a sáfrány előzi meg a rangsorban. A kardamom magjai fűszeresek és kellemes ízt kölcsönöznek az ételeknek. Az indiai konyha előszeretettel használja, de nemcsak csípős ételekhez adják hozzá, a magokat desszertekhez és italokhoz is társítják, hogy fokozzák azok édes ízét. A kardamomtea nagy népszerűségnek örvend Indiában, ahol a kardamom az ájurvéda egyik kiemelkedő fűszere. Úgy gondolják, hogy segíthet a tüdőtáguláson, a tuberkolózison, a gyomor- és bélrendszeri problémákon, a szemhéjgyulladáson, illetve segíthet a méreganyagok szervezetből történő kiürítésében is.

A kardamon mikrotápanyagokban és vitaminokban gazdag. Van benne niacin, piridoxin, riboflavin, tiamin, A- és C-vitamin, valamint kálium, kalcium, nátrium, réz, vas, mangán, magnézium, foszfor és cink.

A kardamom szabályozni tudja a magas vérnyomást, így kiemelkedő szerepe lehet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. A kardamomban lévő antioxidáns enzimek pozitív irányba befolyásolják a koleszterinszintet.

A kardamom antidepresszánsként is használható. Az aromaterápiás jelentősége kiemelkedő, mivel fokozza a hangulatot, csökkenti a stresszt és oldja a szorongást.

Gyomor- és bélrendszeri rendellenességeket is orvosolhatunk a segítségével. Jó hatással van a hasnyálmirigyre, de a gyomorgörcsök ellen is hatásos lehet.

Fertőzések esetén is a hasznunkra lehet, mivel antimikrobiális hatással rendelkezik. Megfigyelések igazolják, hogy a kardamomból származó olaj meggátolja egyes nagyon veszélyes mikrobák növekedését és szaporodását. Olyan mikrobákat képes elpusztítani, amelyek ételmérgezést okozhatnak.

Az ájurvédikus orvoslás szerint ez a fűszer izom- és ízületi fájdalmakat is csillapít. Izomgörcsökre is használható, amelyet az izmok hirtelen összehúzódása okozhat, amelyet hirtelen fellépő kellemetlen fájdalom követ. A kardamom gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.

Fogproblémákra is lehet alkalmazni. Az antibiotikumok elpusztítják a bélflóra jó baktériumait, viszont a kardamom nem tesz ilyen kárt az emberi szervezetben, mindemellett antibiotikus hatása is van. A kardamom asztma és más légúti megbetegedés orvoslására is alkalmazható.

A szervezetünkben lévő anyagcsere-folyamatok szabad gyököket és toxinokat szabadítanak fel, amelyektől valahogy meg kell szabadulnunk, hogy egészségesek maradjunk. Ellenkező esetben a felhalmozódó toxinok számos betegséget okozhatnak, beleértve a rákot és a korai öregedést. A kardamomban jelenlévő illóolajok és biokémiai anyagok méregtelenítő hatásúak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük