A szívünk egészségére sok minden hatással van: nemcsak a hideg időjárás, de bizonyosan a kánikula is negatívan hat a szívre, annak működésére és egészségére. A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a nagy hőség mintegy 65%-kal növeli meg a szívinfarktus kockázatait. Mutatjuk is, hogy mi lehet ennek a hátterében!
Szívroham akkor következik be, amikor a szívizom nem kap elegendő vért. A szívroham kockázatait sok minden megnövelheti: magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, elhízás, telített és transzzsírokban gazdag étrend, kevés fizikai aktivitás, mértéktelen alkoholfogyasztás, de a genetika is meghatározó lehet.
A szélsőséges időjárás is egy kockázati tényező, már ami a szívrohamot illeti. A hőséget például még azok is nehezen viselik, akik kvázi egészségesek, a szív- és érrendszeri betegekre viszont nagyon nagy terhet ró a túlságosan nagy meleg. A szívroham kockázatait voltaképpen a dehidratáció növeli meg. A melegben – még ha iszunk is a nap folyamán – dehidratáltak lehetünk, az idősek ki is száradhatnak, ami egyszerűen fogalmazva besűríti a vért, ez pedig egyrészt terhet ró a szívre, másrészt fokozza a vérrögképződés kockázatait.
Annak ellenére, hogy nem iszunk eleget egy-egy meleg napon, vagy pont éppen emiatt a szív szeretne keményebben dolgozni, hogy fenntartsa az egészséges keringést, hogy megakadályozza a test túlhevülését. Normális vérkeringésre van szükség ahhoz, hogy a testünk le tudjon hűlni a legmelegebb napszakban is.
Télen pedig pont az ellenkezője történik a nyári eseményeknek. Hideg időben a testünk megpróbálja fenntartani a szervezet normál hőmérsékletét. Ez a folyamatos munka összeszűkítheti az ereket, azonban ez vérnyomás-emelkedéssel jár együtt. Ez igen nagy probléma azok esetében, akiknek alapvetően már magas a vérnyomásuk, ráadásul ez a folyamat is megnöveli a vérrögképződési kockázatokat. Hideg időben és ezeknek a folyamatoknak a következményeként megnő a pulzusszám, mivel a szív mindent megtesz, hogy melegen tartsa a testet, ez viszont szintén megnöveli a szívinfarktus kockázatait.
Különösen az idősek, a szív- és érrendszeri betegek vannak veszélyben, de mind a nagy melegben, mind a hidegben vannak olyan praktikák, amelyek segíthetnek a komolyabb problémák megelőzésében.
Mit tehetünk, ha odakint extrém meleg van? Tartózkodjunk annyit légkondicionált helyiségben, amennyit csak tudunk. Igyunk rendszeresen folyadékot. A nagy melegben ne tervezzünk szabadtéri tevékenységeket. Ha mégis kimegyünk, használjunk vékony, bő pamutruhát és ne feledkezzünk el a fényvédő használatáról sem. Napközben vegyünk egy langyos zuhanyt.
Mit tegyünk, ha extrém hideg van kint? Viseljünk meleg pamutruházatot. Ha nem muszáj, ne menjünk ki. Ha mégis a szabadban töltjük az időnket, csak lassan végezzünk bármilyen munkát, hogy ne terheljük meg a szívet és a keringést. Télen se feledkezzünk meg a folyadékfogyasztásról.