A légszennyezettség fokozza a krónikus és az autoimmun betegségek kockázatait

Idős pulóveres férfi szájmaszkban, háttérben a füstös várossal.

Napjainkban nagyon sok kutatás folyik sok mindennel kapcsolatban, így azt is számtalan alkalommal vizsgálják a tudósok, hogy a levegő szennyezettségének milyen hatásai vannak az emberekre, az egészségre. A légszennyezettség hatással van a szív, a tüdő egészségére, fokozhatja a demencia kockázatait, és mára az is kiderült, hogy nem kis szerepe van az autoimmun betegségek létrejöttében.

A legújabb kutatások szerint a légszennyező anyagoknak való hosszabb kitettség megnöveli a lupusz, a Sjögren-szindróma, a szkleroderma és más szisztémás autoimmun betegségek kialakulásának fokozott kockázatát. Emellett megnőhet a reumatoid artritisz, az 1-es típusú cukorbetegség és a szklerózis multiplex nevű betegség kockázata is.

A kutatási eredmények szerint évről évre egyre több az autoimmun beteg szerte a világon. Ma már összesen 80 autoimmun betegség került diagnosztizálásra, és a kutatók szerint ennél sokkal többre lehet majd számítani a jövőben.

Az elmúlt években egyre több fókusz irányult a környezeti tényezők szerepére, már ami az autoimmun betegségek kialakulását illeti. Az autoimmun betegségeknél a szervezet immunrendszere nem működik megfelelően, az immunsejtek ilyenkor tévesen támadják meg a saját sejtjeiket. Ezek a sejtek lehetnek a bőrben, a bélben, a szervekben, az idegrendszerben, az ízületekben vagy a kötőszövetekben. Az még nem teljesen világos, hogy a környezeti tényezők, jelen esetben a légszennyezettség hogyan és miként avatkozik be a szervezetben zajló folyamatokba, de elképzelések már vannak. A légszennyező anyagok ugyanis bekerülnek a tüdőbe, aminek hatására aztán szisztémás gyulladás alakul ki az egész szervezetben, ami sokféle autoimmun betegséget indíthat el a szervezetben, de a már meglevő betegség tüneteit is súlyosbíthatja. Korábbi tanulmányok szerint a légszennyezettség oka lehet a reumatoid artritisz nevű betegség tünetei fellángolásának is.

Azonban azt is meg kell jegyeznünk, hogy az autoimmun betegségek létrejöttében nem pusztán a légszennyezettség az egyedüli kiváltó ok. Ezt a betegséget sokféle más dolog is okozhatja, kiválthatja, ilyen például a feldolgozott élelmiszerek, a dohányzás, a gyakori vírusfertőzések.

Az is tény, hogy számtalan betegség megelőzhetővé válhatna, hogyha fokozatosan megszüntetnék például a fosszilis tüzelőanyagokat, és sok megelőző intézkedést hoznának a közlekedésben és a nehéziparban, azaz csökkentenék a szennyezőanyagok kibocsátását, hiszen ezek az anyagok nemcsak az emberi egészségre, hanem a környezetre is negatívan hatnak.

Az autoimmun betegségek bármely életkorban kialakulhatnak, azt azonban tudnunk kell, hogy az idősebb emberek és a gyerekek a legérzékenyebbek a levegőt szennyező anyagokra.

  1. Szuhay Péter

    A történet elég régen kezdődött! Kb. a hetvenes évekig rengetegen szénnel tüzeltek, a városi levegő egyszerűen büdös volt a kéndioxidtól Aztán ahogy ez lecsengett, mert divatba jött a gázfűtés, már jött is helyette a személyautók tömeges elszaorodása. Ráadásul elég sokáig ott volt a benzinben az ólom tetraetil, az elég alattomosan öl. Bár az ólmozás megszűnt, töretlanül itt van körülöttünk a dízelmeghajtás még a tömegközlekedésben is. A dízel-koromban ott a PAH (policiklusos aromás szénhidrogének), abból lesz aztán a tüdőrák, annak is, aki elfelejtett dohányozni. Sajnos még a deklaráltan megújuló energiás fatüzelés is termel rákkeltőket. Az lenne az előrelépés, ha a meglevő lakásállományt szépen átépítenénk passzívház minősítésűre, ezzel tizedére csökkentve a fűtésre elhasznált energiát. Vigyázat! A villanyfűtés is termel légszennyezést, csak egy kicsit messzebb, a százhalombattai, pécsi, mátrai, stb… hőerőművekben.

  2. Az áramszolgáltatók soha nem mennének bele ebbe:
    „Az lenne az előrelépés, ha a meglevő lakásállományt szépen átépítenénk passzívház minősítésűre,”
    Persze, ha összefognánk, rá lehetne őket kényszeríteni!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük