A lábakban, az alsó végtagokban kialakulhat csontfájdalom, amelynek számtalan oka lehet. A lábfájdalom hátterében meghúzódhat fertőzés, de csontrák és csonttörés miatt is érezhetünk fájdalmat a lábainkban. A csontfájdalom kezelése mindig attól függ, hogy mi okozza a problémát. Nézzük is meg, hogy milyen okai lehetnek a csont fájdalmának, és milyen kezelési módokat alkalmazhatunk mi, de elsősorban az orvosok, ha ilyen problémával állunk szemben.
A csont fájdalmát a csontritkulás nevű betegség is előidézheti. A csontritkulásnak sokféle kockázati tényezője lehet, ilyen például valamilyen mögöttes egészségi probléma, gyógyszerek, genetika, hormonális változások, diéta, dohányzás és más életmódbeli tényezők. A csontsűrűség-vizsgálatokat a diagnózis értékelésére használják, a kezelés mindig a problémától függ, de a csontritkulás megelőzése kulcsfontosságú. Mit tehetünk? Fontos az egészséges testsúly fenntartása, a rendszeres súlyzós gyakorlatok végzése, a gyaloglás. Lényeges, hogy az étrendünkben szerepeljen a D-vitamin és a kalcium, illetve a dohányzás abbahagyása is elemi.
A csontfájdalom mögött csontzúzódás is lehet. Ilyenkor a csont kemény felülete sérül meg, de törés nem alakul ki. A zúzódás miatt a csont fájhat akár egy kisebb érintésre is, dudor és elszíneződés is kialakulhat a lábon, vagy ahol a sérülés keletkezett. A csontfájdalom miatt a kezelés magába foglalja a pihenést. Pozitív lehet a hideg borogatás alkalmazása, ugyanis ez csökkentheti a fájdalmat, a merevséget és a duzzanatot. Stabilitást biztosító merevítő használatát is javasolhatja a szakorvos.
Nyilvánvaló, ha zúzódás esetén érzünk fájdalmat, akkor csonttörés esetén is. A csonttörés trauma, csontritkulás okozta csontgyengülés, vagy a csont ismétlődő stressze miatt alakul ki. Mozgással vagy nyomás hatására a fájdalom súlyosbodhat, illetve duzzanat és véraláfutás is kialakulhat. Egyes esetekben a törés körül el is deformálódhat a láb. Törés esetén műtét, fizioterápia, illetve fájdalomcsillapítás jöhet szóba.
A csontfájdalom hátterében valamilyen fertőzés is állhat. A csontfertőzés nemcsak csontfájdalmat okoz, hanem duzzanatot, bőrpírt és érzékenységet az érintett területen. Csontfertőzés előfordulhat a véráramba kerülő baktériumok miatt is.
A csontfájdalom hátterében gyakran a csontrák nevű betegség áll. A fájdalom kezdetben abba is maradhat, majd egy idő után állandósul. A fájdalom főleg éjszaka jelentkezik, de nehezebb fizikai munkavégzés közben is megjelenhet. A metasztatikus csontrák áttétes csontrákot jelent. Ilyenkor valamilyen más szervben – tüdőben, prosztatában, emlőben, pajzsmirigyben, vesében – indul burjánzásnak a daganat, és a csontokban képez áttétet. A csontok ebben az esetben is fájnak, és ilyenkor nagyobb az esély a csonttörésekre.
Leukémia esetén a kóros vérsejtek ellenőrizhetetlenül növekednek a csontvelőben, ez pedig csont- és ízületi fájdalmat generálhat.
Mikor forduljunk orvoshoz? Ha bármilyen rendellenességet, tartós fájdalmat tapasztalunk, mindenképpen látogassunk el a háziorvoshoz, aki további vizsgálatokat rendelhet el. Milyen tünetek hívhatják még fel a figyelmünket, hogy ideje meglátogatnunk az orvost? Ha duzzanat, vörösség és melegségérzet alakul ki a végtagjainkon, bármely testrészünkön, ha lázunk van, ha fogytunk az utóbbi időben, ha megduzzadtak a nyirokcsomóink.
Tisztelt Cím! Férjemnek, aki elmúlt 80 éves, súlyos szívbetegsége van, a tüdeje sem egészséges, az alsó végtagjai az utóbbi két évben egyre jobban barnás színezetűvé váltak. Gyakran megduzzadnak a bokái, főleg ha egy-két órát egyfolytában álló helyzetben tevékenykedik. Mozgás, menés közben fájnak is a lábai, egyre gyakrabban most már éjszaka is, és csak fájdalom csillapító hatására enyhül. Reumatológiai kezelések, akupunktúra, Bemer terápia, kenőcsök, stb. nem segítenek. Rendszeresen szed D vitamint, reumatológus javaslatára porcépítőt, ill. glükozamin készítményt. Csak rövid távú / 5-10 perces/ lassú menésre képes. Köszönöm, ha tudnának enyhíteni a fájdalmain, és ne csak az erős fájdalomcsillapító. Tisztelettel: Margit néni
Kedves Margit néni! Nem szerző vagyok, csak a szájt egy természetgyógyászatban jártas és a kínai orvoslást nagyra becsülő olvasója. Úgy gondolom, fontos tudnia, hogy a D3 vitamin önmagában ártalmas, kizárólag K2 vitaminnal együtt szabad szedni, az szállítja ugyanis a D3 vitamint a csontokhoz, amikbe csak így tud beépülni. Ezeket reggel szedje be. Naponta fontos a – kizárólag szerves – magnézium bevitele a szervezetbe, aminek 300 élettani folyamatban van szerepe. Ha a gyártó másként nem ajánlja alvás előtt ajánlott bevenni. Az lxr.hu-ból idézem. “‘A magnézium hozzájárul az elektrolit-egyensúly fenntartásához, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez. Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez, a normál pszichológiai funkció fenntartásához. Hozzájárul a normál izomműködéshez. Részt vesz a normál csontozat és fogazat fenntartásában. Szerepet játszik a normál fehérjeszintézisben és a sejtosztódásban.” Az oxidok, kloridok nem jó hatásúak, kerülendők! Volt a családomban ilyen betegség, ezért ajánlom a párja minél hamarabbi vizsgálatát, hogy kizárják a trombózis, illetve a perifériás artériás betegség lehetőségét.