Az Alzheimer-kór nemcsak a betegségben szenvedő embereknek rossz és nagyon kellemetlen, de a hozzátartozók számára is igazi kihívást jelent. Napjainkban is folynak a kutatások, hogyan és mi módon lehetséges megelőzni ezt a rettegett betegséget. Többféle módszer is létezhet arra, hogy elkerüljön bennünket ez a betegség, az egyik jó megoldás az lehet, ha mindent megteszünk annak érdekében, hogy a szervezetünkben megemelkedjen a HDL-koleszterin szintje.
Egy tanulmány azt írta le, hogy a kis sűrűségű lipoprotein, azaz a HDL-részecskék csökkenthetik az Alzheimer-kór kockázatait, mégpedig a lipidek cseréjére való képességük miatt, befolyásolva ezzel az idegsejtek membránösszetételét, illetve a szimpatikus és érrendszeri funkciókat.
Egy kutatás során pedig azt állapították meg, hogy azoknál az embereknél, akiknél magasabb HDL-szintet mértek és az amiloid-béta peptid – nem összekeverendő az amiloid-béta plakkokkal – szintje is magasabb volt, kisebb kockázatot mutattak az Alzheimer-kór kialakulására. A tudósok szerint a HDL segít megtisztítani és kiválasztani azokat a peptideket, amelyek plakkokat képeznek az agyban, és ezzel fokozzák a betegség kialakulásának kockázatait.
Az agysejtek egészségének megőrzéséhez nagyon lényeges, hogy rendszeresen mozogjunk, és olyan más módszereket alkalmazzunk, amelyek elősegítik ezeknek a HDL-részecskéknek a termelését.
Szerencsére a napi egészséges szokásokkal, avagy rendszeres mozgással és egészséges táplálkozással növelhető a HDL szintje.
Mivel növelhetjük még a HDL-szintet? Kulcsfontosságú, hogy ne dohányozzunk, mert a cigarettafüstben lévő káros anyagok negatív hatással vannak a HDL-szintre.
A rendszeres fizikai aktivitás szintén hozzájárul a HDL-koleszterin-szint növeléséhez.
A túlsúly leadásával is javíthatjuk a HDL-koleszterin-szintet. A HDL-szint és az összkoleszterinszint javítása érdekében el kell kerülni a transzzsírokat, és egészséges zsírokkal kell helyettesíteni azokat. A finomított szénhidrátok szintén negatív hatással vannak a HDL-szintre.
A mértéktelen alkoholfogyasztás szintén csökkenti a HDL-szintet. A niacinnal azonban a HDL-szint növelhető. Niacinban gazdag táplálékok a gomba, a máj, a pulykahús, a zöldborsó, a napraforgómag, az avokádó.
A HDL-koleszterin-szintet más táplálékokkal is növelhetjük, például omega-3 zsírsavakkal, amelyek megnövelik a HDL-koleszterin-szintet és csökkentik az LDL-koleszterin-szintet. Az omega-3 zsírsavak gazdag forrásai: chiamag, lazac, makréla, szardínia, lenmag, olívaolaj, halolaj, dió, dióolaj.
A dohányzás nagyon lecsökkenti a HDL-koleszterin-szintet. A dohányzásról való leszokással azonban ismét növelhető a HDL szintje, és csökkenthető az LDL-koleszterin szintje, ami pedig jelentősen lecsökkenti a szívbetegségek kockázatait.
A mérsékelt fogyás is hasznos lehet. Már ha csak legalább 5-10 kilogramm súlyfeleslegtől szabadulunk meg, ez is bizonyítottan javítja a koleszterinszintet, valamint a vérnyomást és a vércukorszintet is.