A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a mediterrán étrenddel csökkenthetők a szív- és érrendszeri betegségek, növelhető az élettartam, illetve egészséges öregedésre is számíthatunk. Ez az étrend a Földközi-tenger partvidékéről indult el hódító útjára, s ott az emberek hosszabb ideig is élnek, és kevésbé szenvednek olyan krónikus betegségektől, mint amilyenek a szívbetegségek. Amennyiben a mediterrán étrend szerint élünk, és még a kalóriát is csökkentjük, akkor jelentős fogyással is számolhatunk.
A mediterrán étrendnek számos előnye létezik. Csökkenti az elhízást és a 2-es típusú cukorbetegséget, valamint a stroke és a szívkoszorúér-betegség kialakulását nőknél. A mediterrán étrenddel más betegségek kockázatai is csökkenhetnek: demencia, kognitív hanyatlás, rákos megbetegedések, magas vérnyomás; illetve ezzel az étrenddel jelentősen növelhető a bélrendszer egészsége is.
Hosszútávú hatásai is vannak a mediterrán étrendnek, például stabilabb koleszterinszint, vércukorszint és trigliceridszint, ami pedig egyenesen arányos a szívbetegségek és más betegségek kockázatainak csökkenésével.
A mediterrán étrend elsősorban friss, szezonális gyümölcsökből, zöldségekből, teljes kiőrlésű gabonákból, olívaolajból, halakból, szárnyasokból, diófélékből és hüvelyesekből áll. Ha ezt az étrendet párosítjuk a rendszeres testmozgással, jelentősen lecsökkenthető a szívbetegségek és a stroke kockázata.
Számos tanulmány számolt be arról, hogy a mediterrán étrend csökkenti a halálozási kockázatokat, és meghosszabbítja az életet.
A szív- és érrendszeri betegségek egyik szövődménye a perifériás artériás betegség (PAD). Az extraszűz olívaolajban és a diófélékben gazdag mediterrán étrend azonban csökkentheti ennek a betegségnek a kockázatát, amely korlátozza a véráramlást és lábfájdalmat okoz.
A perifériás artériás betegséget elsősorban a plakk felhalmozódása okozza, amely az erekben maradt rossz koleszterin felhalmozódásából származik. A zsírokban, a koleszterinben és a nátriumban gazdag étrend szintén megnöveli a perifériás artériás betegség kockázatait. A túl sok LDL-koleszterin az erekben a zsírlerakódások megkeményedését okozza, ez korlátozza a lábak véráramlását, de nemcsak ott, a test más részein is. Az egészséges táplálkozás azonban segíthet csökkenteni a perifériás artériás betegség kockázatait, hiszen csökken a vérnyomás, a rossz koleszterint felhalmozódása és a plakk-képződés is.
Sok tanulmány számolt be arról is, hogy a mediterrán étrend lehet az út mindenki számára, akinél fokozott a szív- és érrendszeri szövődmények és az életkorral összefüggő betegségek kockázata.
Ez az étrend oly módon képes csökkenteni a perifériás artériás betegség kockázatait, hogy jelentősen mérsékli a szervezetben a gyulladási szintet. Az olívaolaj már önmagában is remek gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik.
Ez az étrend jótékonyan hat az LDL-koleszterin oxidációjára, a vérnyomásra, az inzulinérzékenységre, illetve a vér alvadási tulajdonságaira.
A fentebb felsoroltakon kívül a mediterrán étrend szerves részét képezik a gyógynövények, amelyeket ételek ízesítésére is használhatunk. Fontos, hogy korlátozzuk a vörös hús fogyasztását, helyette fogyasszunk halakat és szárnyasokat. Mérsékelten pedig a vörösbor fogyasztása is megengedett.