fbpx

A medvehagyma gyógyhatásai és medvehagymás kalács

Medvehagymás kalács egy kinti asztalon lila tányérban.

A medvehagyma a medvék és a vaddisznók egyik kedvenc csemegéjének számít. Ennek a növénynek mind az íze, mind az illata a fokhagymára emlékeztet. A növénynek már márciustól fogyasztható a levele, a szára pedig akár az 50 centiméteres magasságot is elérheti. A növény leginkább Közép- és Nyugat-Európában található meg, hazánkban pedig elsősorban a Dunántúlon elterjedt. Népies elnevezései: sási hagyma, kígyóhagyma, vadfokhagyma, selyemi hagyma és poroszhagyma.

A gyógynövény nagyon sokféle betegséget képes orvosolni. A medvehagyma igen gazdag illóolajokban, vasban, C-vitaminban, és megtalálható benne a kéntartalmú allicin vegyület is. A medvehagyma baktérium- és vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik. Fokozza az emésztőrendszer működését, illetve hatékonyan gyógyítja a gyomor- és a bélrendszer fertőzéseit. Szorulásra és hasmenésre is egyaránt alkalmazható. Tavaszi tisztítókúránk része is lehet, mivel erősíti az immunrendszert és méregteleníti a szervezetet. Csökkenti a fejfájást, a vérnyomást és a test vérzsírszintjét is. Antibiotikus hatással is rendelkezik. A medvehagymát fogyaszthatjuk különböző légúti megbetegedések megelőzésére és a hurutos betegségek miatt kialakult kellemetlen tünetek enyhítésére. Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot. Azoknak is ajánlatos medvehagymát enni, akik valamilyen krónikus bőrbetegségben szenvednek. Legfőképpen a gombás bőrbetegségeket képes eredményesen meggyógyítani. Használat előtt azonban érdemes próbát végezni a bőrön, mivel allergiás reakciót is kiválthat a használata. Mint a legtöbb hagymaféle, a medvehagyma is eredményesen kezeli a női problémákat, így bátran lehet alkalmazni változókori panaszok esetén, de még az idegességet is hatékonyan képes csillapítani. Cukorbetegek, véralvadásgátlót szedők lehetőleg ne fogyasszák, illetve műtétek előtt legalább két héttel szüneteltetni kell a medvehagyma fogyasztását. Bármilyen gyógyszert is fogyaszt, minden esetben kérdezze meg kezelőorvosa véleményét a medvehagyma fogyasztásával kapcsolatban.

Húsvétkor vétek lenne kihagyni a medvehagymát, hiszen nagyon sokféle ételt ízesíthetünk ezzel a csodás gyógynövénnyel. Fűszerezhetünk vele salátákat, leveseket, de főzelékekbe és mártásokba is keverhetjük. Én biztos, hogy elkészítem az egyik húsvéti kedvencemet, a medvehagymás kalácsot, mert nemcsak egy nagyon különleges, hanem egy egészséges ételről van szó.

Medvehagymával ízesített kalács hozzávalói:

  • 45 dkg liszt (a legjobb a teljes kiőrlésű)
  • 4,5 dkg élesztő
  • 5 dkg vaj
  • 1 evőkanál nyírfacukor
  • 1 dl sovány tej
  • 1,5 dl kaukázusi élőflórás kefir
  • 3 tojás (egy a kalács kenéséhez kell)
  • 1 csipet só
  • 1 maréknyi friss medvehagyma
  • egy kevés olívaolaj

Elkészítése:

Egy tálba rakjon bele minden hozzávalót, majd alaposan dolgozza el azokat. Dagassza robotgéppel, úgy sokkal gyorsabb és egyszerűbb. A dagasztás vége felé adja hozzá az olívaolajon enyhén megdinsztelt apróra vagdalt medvehagymát, majd takargassa be a tálat és tegye jó meleg helyre, hogy alaposan megkeljen. A megkelt tésztát nyújtsa ki lisztezett deszkán és ossza három egyenlő részre. Készítsen belőlük rudakat, majd fonja össze ezt a három tésztarudat, hogy fonott kalácsot kapjon. Végül a felvert tojással kenje meg a medvehagymás kalácsot és helyezze előmelegített sütőbe. Körülbelül 170 fokon süsse fél órán keresztül. Akkor van kész a kalács, ha a tűre nem ragad tészta, és a kalács külseje szép sárga lesz.

1 hozzászólás

  1. Németh Ferenc

    Nagyon szeretnék belőle enni, csak sajnos cukorbeteg vagyok. Mindenkit szeretettel üdvözlök.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük