fbpx

A fahéj kreatív felhasználási módjai és csodálatos gyógyhatásai

Közeli felvétel egy köteg fahéjrúdról.

Napjainkban nagyon sokan élnek tudatosan, és próbálnak egy-egy dolgot, tárgyat, élelmiszert, gyógynövényt több célra is felhasználni. Ezek a tudatos emberek igyekeznek minél kevesebb gyógyszert fogyasztani, mert hiszen vannak olyan komoly betegségek, amikor ugyan elkerülhetetlen a gyógyszerek használata, de kisebb egészségi problémák esetén miért is fogyasztanánk ezeket a pirulákat, amikor a természet is ezernyi kinccsel ajándékoz meg bennünket. A fahéjat is tekinthetjük egy ilyen ajándéknak, amelyet ezerféleképpen használhatunk a háztartásban, de fűszerezhetünk vele ételeket, és még teát is készíthetünk belőle. Mutatjuk is, hogy mi mindenre jó ez a kellemes illattal rendelkező fűszernövény.

A magyar ember gyakran használja a fahéjat főzés és sütés során. Azonban néha nem árt elrugaszkodni a megszokott dolgoktól, és kicsit kilépni a komfortzónánkból. A fahéjat akár még húsételekhez is hozzáadhatjuk. Én is idegenkedtem kezdetben attól, hogy fahéjjal fűszerezzek meg bármilyen húsételt, aztán elkészítettem a fahéjas-almás csirkét, és többé nem volt kérdés, hogy néhanapján elcsábulok, és fahéjjal ízesítem a húsételeket.

A fahéj nemcsak a húsételek fűszerezésére alkalmas, hanem a rizst is megízesíthetjük a segítségével. Ezt legfőképpen akkor tehetjük meg, ha közel-keleti vagy valamilyen afrikai ételt szeretnénk elkészíteni.

Télen és ősszel, amikor kénytelenek vagyunk egyre több időt a lakásban tölteni, akkor nagyon hangulatos estéket varázsolhatunk magunknak, ha olvasunk és közben forralt bort kortyolgatunk. A fahéj meglehetősen pikáns ízt kölcsönöz a vörösbornak, próbáljuk csak ki!

Ha unjuk már a klasszikus kávét, akkor egy kicsit játszhatunk is az ízekkel. Nagyon fenséges ízegyveleget kapunk, ha a kávénkat némi fahéjjal fűszerezzük meg.

Ha a klasszikus édességeket is unjuk, és szeretnénk valamilyen pikáns ízvilágú desszertet készíteni, akkor keverjünk össze rumot, fahéjat és vaníliakivonatot. Hagyjuk néhány napig érni, majd használjuk fel ezt az egyveleget egy finom, fenséges desszert elkészítéséhez.

Ha pedig szeretnénk kiélvezni a fahéj egészségre gyakorolt előnyeit, akkor készítsünk ebből a fűszernövényből egy csésze gyógyteát, amely szintén nagyon jól jön a hidegebb napokon, de behűtve, jégkockával még nyáron is fogyaszthatjuk kedvünkre.

A fahéj számos olyan vegyületet tartalmaz, amely potenciálisan hatással van az egészségre, beleértve a polifenolokat, antioxidánsokat és az olyan vegyületeket, mint a fahéjaldehid és a fahéjsav.

A tanulmányok azt mutatják, hogy a fahéj segíthet egyensúlyban tartani a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél, mégpedig a glükózfelvétel növelésével, a zsír- és izomszövetek inzulinérzékenységének javításával, a máj glikokénszintézisének javításával.

A fahéj antioxidánsokban is bővelkedik, amelyek segítenek semlegesíteni a szabad gyököket, megakadályozva ezzel, hogy károsodjanak a test sejtjei. A fahéjaldehidnek antibakteriális hatása is van, ami pedig csökkenti a rákos sejtek növekedését.

A fahéjban lévő vegyületek segíthetnek megelőzni az Alzheimer-kórt, enyhíthetik az ízületi gyulladást, illetve korlátozhatják az artériák falának megkeményedését, azaz jelentősen csökkenhet az érelmeszesedés kockázata.

  1. Haeffler András

    Cukorbeteg vagyok, ajánlott a fahéj rendszeres fogyasztása. Hol kapható elfog
    adható áron?

    1. BELA GONCZI

      Bármely élelmiszerboltban kapható őrölt- és darabos fahéj, a Metro áruházban pedig 500g-os kiszererelésben kapható, ha rendszeresen akarja az ember fogyasztani.

  2. Bélavári János

    Mintha egy dolog kimaradt volna ebből az értékes összefoglalásból. Ez a fahéj
    fajtája. Kétféle van. Az egyik az un. cassia fahéj, a másik pedig a ceyloni fahéj.
    A cassia az olcsóbb, a ceyloni az vagy kétszer annyiba kerül. A boltokban
    általában a cassia kapható. Eddigi tapasztalatom alapján a húsokhoz az erősebb
    ízű cassia javasolt, míg az édesebb ételek a ceylonival lesznek igazán finomak!
    Aki igazán figyel a minőségre az nem vásárol őrölt terméket, még akkor sem ha
    az van a tasakra írva: ceyloni vagyok! Az őrölt fahéjról nehezen állapítható meg, hogy melyik fajtából készült. A tapasztalt orr érzi a ceyloni finom édeskés illatát illetve a cassia sokkal erősebb illatát. Igazából a fahéjrúdról tudjuk megállapítani a fajtát. Mind a kettő a C betűhöz egyszer vagy többször göndörödik fel. S a felismerhetőség itt jelentkezik. A cassiát szemközt nézve azt látjuk, hogy az egyes rétegek simák. A ceyloni viszont szőrös, tüskés jellegű.

  3. Horváth Tibor

    Sajnos elfogadható árról már nem nagyon beszélhetünk. Tavaly interneten rendeltem rúdfahéjat, az elég barátságos ár volt, az őrölt fahéjat ebben az évben vásároltam, már sajnos 200 Ft felett volt mindenhol az ára. Érdemes talán interneten keresni, hátha ott olcsóbb, ha nagyban veszi. Márpedig érdemes, mert olvastam, hogy a klímaváltozás ennek a növénynek is betett, így előbb-utóbb várható, hogy megemelik még jobban az árát.

  4. Kis Péter

    Ha a “fahéj kreatív felhasználási módjai” a téma, akkor feltétlenül érdemes megemlíteni a fahéjas talpbetétet. Ez nagy segítséget jelenthet a lábszag, lábizzadás problémájának azonnali megoldásában. A benne lévő fahéj őrlemény révén jelentős az antibakteriális hatás. Mivel a fahéj a keringési rendszert is serkenti, hidegben kevésbé fázik a cipőben a láb. Érdemes kipróbálni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük