Mindenki nagyon jól tudja, hogy nem szabad leégni, hiszen ez jelentősen megnöveli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Azonban sokan fittyet hánynak a jó tanácsokra és a veszélyekre, és naptej nélkül süttetik magukat a napon, pedig minél több alkalommal nem figyelünk oda a bőrünk egészségére, annál nagyobb lesz az esélye valamilyen bőrbetegség kialakulásának, többek között a bőrben zajló rákos folyamatok indulnak el, ami akár halálos kimenetelű is lehet. Lehetséges, hogy megörülünk nyáron a napfénynek, azonban az UV-sugárzás káros hatásai vitathatatlanok. Mit tegyünk, ha mégis megtörtént a baj, és sikerült leégnünk, ha mégis óvatlanok voltunk? Mutatjuk a válaszokat!
A leégés kezelésének egyik legjobb módja nem más, mint a hideg vizes borogatás. Azonban nagyon lényeges, hogy ne jéggel, vagy ne nagyon hideg vízzel borogassuk a leégett bőrfelületet, mert ezzel csak még nagyobb fájdalmat okozunk magunknak. Ha leégtünk, akkor ne fürödjünk vagy zuhanyozzunk túl hosszú ideig, mivel ez kiszáríthatja a bőrt, illetve még komolyabb bőrirritáció léphet fel.
A leégés kezelésének másik módja az Aloe vera gél vagy valamilyen hidratáló krém alkalmazása. Ezt az egyszerű, mégis hatékony kezelést addig alkalmazzuk, amíg fennáll a problémánk.
A leégés folyamata nemcsak a bőrben okoz kisebb-nagyobb károsodást, hanem más szerveinkben is, illetve jelentősen fokozza a kiszáradás esélyét, éppen ezért amire ilyenkor szüksége van a szervezetünknek, az a folyadékpótlás. Napégés esetén a szervezetünknek vízre vagy gyümölcs- és zöldségitalokra van szüksége, illetve az elveszett elektrolitokat is pótolnunk szükséges, amit különféle sportitalokkal tehetünk meg.
Leégés esetén nagyon fontos, hogy csökkentsük a gyulladást, a bőrpírt és a duzzanatot. Mindenképpen gyulladáscsökkentő ételek és italok fogyasztására van szükség, hogy ezzel is elkerüljük a további komplikációkat.
Ha pedig annyira leégtünk, hogy semmi sem segít, és tehetetlenek vagyunk a probléma megoldását illetően, mindenképpen keressük fel a háziorvosunkat vagy egy bőrgyógyászt, hiszen minél tovább halogatjuk a napégés okozta kezelést, annál több nehézséggel kell majd szembenéznünk.
A varászmogyorót általában bőrápolási termékekben használják, mert elősegíti a gyors gyógyulást, enyhíti a gyulladást és a bőrpírt. A növényben tanninok találhatók, amelyek enyhítik a leégés okozta kellemetlen tüneteket, például a bőrpírt és a duzzanatot.
A zabliszt is gyulladáscsökkentő vegyületekben gazdag. Ideális gyulladt, nap égette bőrre. A zabliszt segít helyreállítani a bőr természetes védőrétegét, és segít a hidratálásában is. Zabpelyhet mi is megőrölhetünk, amelyet a fürdővizünkhöz is adhatunk. Az is jó megoldás, ha zablisztből és vízből pasztát készítünk, és ezt kenjük fel az érintett bőrfelületre.
A levendula-illóolaj fájdalomcsökkentő, gyógyító és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Keverjünk el kókuszolajban pár csepp levendula-illóolajat, és ezzel kenegessük a fájdalmas testrészt. De a fürdővizünkhöz is adhatunk pár csepp illóolajat.