fbpx

A pajzsmirigy táplálékai – leveles zöldségek, brazil dió, halak

Barna tálban dió, mandula, pisztácia, mogyoró, kesudió, brazil dió.

Napjainkban nagyon sokan küzdenek valamilyen pajzsmirigybetegséggel. Azt lehet mondani, hogy egyre több embert sújt ez a probléma. A pajzsmirigybetegség kialakulásában sok tényező játszik szerepet. Többek között a nem megfelelő táplálkozás, pontosabban egyes tápanyag-hiányosságok is okai lehetnek a betegség kialakulásának, de a folyamatosan és állandóan fennálló stressz is közrejátszhat a betegség kifejlődésében. Cikkünkben azt vesszük górcső alá, hogy milyen tápanyag- és táplálékhiányosságok vezethetnek a pajzsmirigybetegség kialakulásához.

A pajzsmirigynek a sok tápanyag közül jódra is szüksége van, hogy megfelelően működjön. Nagyon sok ember éppen amiatt nem fogyaszt elegendő sót, mert azt hiszi, hogy mértékkel fogyasztva is veszélyes. A legjobb lenne, ha jódozott sót fogyasztanánk, hogy így jódot is juttassunk a szervezetünkbe a pajzsmirigy egészsége érdekében.

A zöld leveles zöldségek, mint például a káposzta, gazdag forrásai a magnéziumnak. Ez egy olyan ásványi anyag, amely sok testi funkcióban vesz részt. A pajzsmirigy tüneteinek csillapításához is hozzájárul ez az ásványi anyag, de a fáradtság csökkentéséhez, az izomgörcsök enyhítéséhez és a szívritmuszavarok kiküszöböléséhez is.

A diófélék és a magvak nagy mennyiségben tartalmaznak vasat, amelyre a pajzsmirigynek szintén szüksége van. A brazil dió két módon is segíti a pajzsmirigyet. Amellett, hogy nagy mennyiségben tartalmaz vasat, szelénben is gazdag, amely szintén támogatja a pajzsmirigyet és aktívan részt vesz e fontos szervünk egészségének a fenntartásában.

A halak és a tengeri hínár is nagyszerű jódforrásnak számítanak. Vannak azonban olyan betegségek – akár a pajzsmirigyé is – amikor tilos plusz jódot bevinni a szervezetbe. Ezt minden esetben egyeztetni kell a kezelőorvossal.

A belsőségek, mint a vese, a máj és a szív liponsavat tartalmaznak nagy mennyiségben. Ez is fontos lehet a pajzsmirigy megfelelő működése szempontjából. Nagy mennyiségben tilos ezt az anyagot magunkhoz venni, és egyes pajzsmirigygyógyszerek is kizárják a fogyasztását.

Ha valaki lisztérzékeny vagy gluténérzékeny és nem tartja be az étkezési szabályokat, akkor akár autoimmun pajzsmirigybetegség is kialakulhat nála. Ha viszont még nem vagyunk betegek és betartjuk a gluténmentes diétát, akkor a pajzsmirigybetegséget is elkerülhetjük.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük