fbpx

A puha, illatos és zamatos mirtuszgyümölcs

Mirtuszdió kettégvágva.

A mirtuszgyümölcs őshazája Dél-Amerikában van. Mirtuszdiónak is nevezik, de semmi köze sincs a dióhoz vagy a diófélékhez, csak kicsit hasonlít a zöld dióra. A mirtuszgyümölcs fája körülbelül 3-5 méter, ovális, zöld levelei vannak. A termések szintén zöld színben pompáznak. A virágai szépségesek, illatosak és édesek, akár még emberi fogyasztásra is alkalmasak. A szirmokat lehet kandírozni, de gyümölcssalátába szórva, sőt még dzsemnek is kiváló.

A gyümölcs külseje arra enged következtetni, hogy a gyümölcshús kemény és élvezhetetlen, pedig ez nem így van. A mirtuszgyümölcsnek már a héja is puha, bársonyos, a húsa pedig krémszerű és vajpuha. A gyümölcshúsban több tíz mag ül, hasonlóan a kivihez.

A gyümölcs meglehetősen gazdag C-vitaminban és karotinban. Érdemes ezt a gyümölcsöt frissen fogyasztani, mivel egy kitűnő antioxidáns. A gyümölcsben olyan anyagok lelhetők fel, amelyek alkalmasak hasmenés csillapítására. Őshazájában használják még a gyümölcsöt szív- és érrendszeri betegségekre, emésztési zavarokra, de külsőleg különféle bőrbetegségeket is orvosolnak a segítségével.

Az élelmiszeripar cukorkát és likőrt is készít belőle. A gyümölcsöt el lehet tenni szirupban, lehet belőle készíteni salátát, dzsemet és szörpöt, de kandírozva is nagyon ízletes. Őshazájában gyakran készítenek mellé szószt, amely pikáns ízt kölcsönöz a sült húsoknak, de az sem ritka, hogy megaszalják, esetleg pálinkát, illetve bort készítenek belőle. A nem túlságosan érett változatokat savanyúságként teszik el, és szintén húsételek, vadételek mellé fogyasztják.

Ennek a gyümölcsnek az ültetésével mi magunk is megpróbálkozhatunk. A növény legfőképpen a laza, homokos talajt kedveli, közepesen tápanyagigényes és a kártevőkkel szemben is rendkívül ellenálló. A magokat el lehet vetni homokos, tőzeges talajjal teli cserépben, de a csíráztatáshoz érdemes egy üveglapot tenni a cserép tetejére. Amikor a mirtuszgyümölcs növekedésnek indul, akkor érdemes egy nagyobb cserépbe vagy dézsába átültetni. Tavasztól őszig kint lehet a növény a szabadban, merthogy elég jól bírja az időjárás viszontagságait. Télire azonban keresnünk kell számára egy védett helyet. Ez lehet például hidegház, fólia, de a teraszon is jól érzi magát.

  1. Exotic plant Kft

    Tisztelt Olvasók! Saját tapasztalataim alapján a Brazil, vagy Ananászguava (Mirtuszdió) nálunk szép sűrű, 2-3 méter magas, örökzöld bokor. 10 éve van kiültetve, most is tele van virággal (Június 27) és mivel több tő is van, nyár végén gazdagon teremnek. Nagyon jó hidegtűrésű növény, legalább annyira, mint a füge (-15C fok), így ahol a füge terem, oda nyugodtan telepíthetünk Brazil guavát is. Kötött talajban is szépek és egészségesek. A sok termés érdekében a szerves trágya nélkülözhetetlen. A magoncok ritkán önporzóak, de kaphatóak önporzó fajták is pld Apollo. Édeskés virágszirma ehető, izletes. Utóérő gyümölcse különlegesen finom, illatos. Kártevője nincsen. Üdvözlettel Sára József Egzotikus dísznövények webáruház

  2. Siklósi Ernő

    Pár éve vásároltam Sára József úréktól egy Apollón fajtát. Idén termett először, kb. 3 kilogrammot. ( boldogság…) Ellentmondásos cikkeket olvastam arról, hogy utóérő gyümölcs, s úgy kell kezelni, mint a kivit, illetve hogy azonnal, frissen kell fogyasztani.
    Melyik verzió az igaz? S héjjastól, vagy hámozva kell enni ?

    Köszönöm a választ, s szép napot kívánok !

    Tisztelettel: Siklósi Ernő

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük