fbpx

A stressz kezelése gyógynövényekkel

Különféle friss gyógynövények felhasználásra készen egy kőmozsár mellett.

A stressz mint tartós, és egészséget károsító állapot kifejezetten a modern kor emberét jellemzi. A harmonikus ritmus megélése a mai gyors tempó és az elvárások közepette kevesek számára kivitelezhető. A stressz szükséges bizonyos mennyiségben a motivációhoz és a teljesítőképességhez, tartós fennállása azonban súlyos lelki és testi folyamatokat indít el. Elvezet az energiátlan, kimerült, depressziós állapothoz, amivel aztán karöltve járnak a test megbetegedései is. Fontos, hogy szánjunk időt a stresszes állapot okának felderítésére, ezután törekedhetünk a harmónia visszaállítására.

Ne hanyagoljuk el a rendszeres mozgást, ez ugyanis teljesen kikapcsolja a problémákkal foglalkozó részünket, testileg és lelkileg is ellazít, oldja a feszültséget. A gyógynövények is hatékony segítők lehetnek a stressz káros hatásainak orvoslásában. A következő gyógynövények kúraszerű használatával hozzájárulhatunk a stresszes állapot megszüntetéséhez. Használjuk a belőlük készült teákat a reggeli és napközbeni kávé helyett, illetve este lefekvés előtt. Az idegerősítő gyógynövények segítenek az alkalmazkodókészségben és a megoldáskeresésben. A gyógyszerek ezzel szemben csak nyugtató hatásúak, és idővel súlyos mellékhatásaik lehetnek (például depresszió). Továbbá a tünetek enyhítése még nem út a megoldáshoz.

Hatásos stresszcsökkentők: citromfű, orbáncfű, rozmaring, majoranna, cickafark, macskagyökér, komló (nagy adagban altató hatású), orvosi zsálya, kamilla, levendula, ginszeng. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk a kiválasztott növény vagy növénykeverék teájából. Próbáljuk ki a következő keveréket: 2 rész citromfű, 5-5 rész levendulavirág, orvosi zsálya, édeskömény, majoranna, rozmaring, 10 rész angyalfűgyökér. A forrázatot 10-15 percig hagyjuk állni. Ezen gyógynövények nagy részét alkalmazhatjuk illóolaj formájában is, masszírozzuk vele a fáradt testrészeket, vagy az egész testet. A rózsa, jázmin és az édeskömény illóolaja jótékonyan hat az idegrendszerre, ellazít, felold. A rózsa kiváló afrodiziákum is, ezáltal visszatérhet a stressz miatt elnyomott potencia is.

Az ájurvédikus orvoslás egyik leghatékonyabb stresszkezelő gyógynövénye az ashwaganda. Ez egy kitűnő adaptogén, tehát segít a szervezetnek, hogy minél jobban tudjon alkalmazkodni a változásokhoz. Hatása leginkább egy 3-4 hetes kúra alkalmával érezhető, finoman hangolja át és erősíti a szervezetet. Az ashwaganda tartalmaz olyan anyagokat, amelyek nyugtató hatásúak, fájdalomcsillapítók és csökkentik a vérnyomást. Az indiai ginszengnek is nevezett gyógynövény intenzív immunerősítő, csökkenti a fáradtságot és a szorongást. Az agyműködést támogató hatása miatt az Alzheimer-kór kezelésében is hatékonyan használható. Por alakú változatát keverhetjük gyümölcslébe, müzlibe, magtejbe. Az ajánlott napi mennyiség por formájában 250 mg. Fogyasztása nem ajánlott pajzsmirigyproblémákkal küzdőknek és kortikoszteroidokat szedőknek. Terhesség alatt is mellőzzük az alkalmazását.

1 hozzászólás

  1. anna hegedus

    áldasos informaciokat kapok onoktol,koszonom, hogyan lehet hasznalni a szaritott gyogynovenyeket poritva. udvozlet

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük