fbpx

Az ülő életmód béldaganatot okozhat?

Idős nő egy asztalnál laptop előtt ül elgyötörten.

Az ülő életmód nagyon káros az egészségre. Az emberi test ugyanis nem arra lett megalkotva, hogy hosszú órákon keresztül egy asztalnál görnyedjen. A sok ülés negatívan hat az emésztésre, legfőképpen a belek egészségére. A legújabb kutatások szerint minél több időt töltünk az íróasztalnál, annál nagyobb az esélye a bélrák kialakulásának.

Ha a munkáról nem is mondunk le, azaz nem tudunk váltani, akkor érdemes az egészséges táplálkozásra és a napi rendszerességű testmozgásra fókuszálni, hiszen ezekkel is csökkenthetjük a béldaganat kialakulásának az esélyeit. A rendszeres szűrés is sokat segíthet, hiszen a béldaganat az olyan daganatok egyike, amelyeket időben észlelve a legjobban lehet kezelni.

Az is jó megoldás, ha odafigyelünk a tünetekre, és ha valami szokatlant tapasztalunk, akkor azonnal felkeressük a háziorvost, aki további vizsgálatokra küld bennünket. Melyek a figyelmeztető tünetek? Ilyenek például a megváltozott székelési szokások, azaz a székrekedés vagy a hasmenés. Figyelmeztető jel lehet, ha vér jelenik meg a székletben, illetve a hasi fájdalom is jele lehet annak, hogy valami probléma van az emésztőrendszerben.

A kutatások azt mutatják, ha valaki tíz éve vagy annál régebb óta folytat ülő életmódot, akkor meg is duplázódhat a bélrák kialakulásának az esélye. Azonban a rendszeres mozgással kompenzálhatunk és csökkenthetjük a béldaganat kialakulásának az esélyét.

A tartós ülés nemcsak a belek egészségére hat negatívan, hanem más egészségügyi gondokat is generálhat. Megemeli a vércukorszintet és károsíthatja az inzulintermelést, ami szintén a bélrák kockázatát növelheti meg.

A testmozgás hiánya, illetve a magas zsír- és vöröshús-bevitel szintén megnöveli a kockázatot, viszont egyes természetes kiegészítők segíthetnek azt csökkenteni. A halolaj rendszeres bevitele csillapítja a gyulladást és rákellenes hatással is rendelkezik.

A kurkuma is hatásos lehet, mivel gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású. Aktív hatóanyaga a kurkumin. Ez a vegyület nemcsak a bélrák kialakulása ellen nyújthat védelmet, hanem a béldaganat miatti kemoterápiás kezelés negatív hatásait is ellensúlyozni tudja.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Aki teheti és kevésbé légszennyezett útvonalat használhat, gyalogoljon haza a munkahelyről legalább részben. Napi 8 km már nagyon jó!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük