fbpx

Milyen okai lehetnek, hogy testfájdalmakkal ébredünk?

Idős nő ül az ágy szélén fájó derekát fogva, másik kezében a szemüvege.

Amennyiben reggelente valamilyen testfájdalommal ébredünk, akkor mindenképpen ki kell deríteni az okokat, hiszen a reggeli fájdalom egészen estig kitarthat. Mi lehet az oka annak, hogy reggel fájdalommal ébredünk? Többek között ilyen lehet a nem megfelelő matrac, a nem jó alvási pozíció, de valamilyen betegség is állhat a háttérben. Mutatunk is néhány okot, amely meghúzódhat a reggeli fájdalmak hátterében.

Tehát az egyik ilyen ok lehet a nem megfelelő matracválasztás. A matrac ha már megereszkedett, ha gyenge támogatást nyújt a gerincünknek, a testünknek, ha tele van porral és allergénekkel, illetve ha egy régi darabról van szó, akkor itt az ideje egy matraccserének. Sok tényező befolyásolhatja a matrac élettartamát és tartósságát. Amikor matracot vásárolunk, sok mindent figyelembe kell vennünk. Ha például sokat fáj a hátunk és a derekunk, akkor mindenképpen olyan matracba kell befektetnünk, amely megfelelő támaszt nyújt a gerincnek és a hátnak. A matracon semmiképpen se spóroljunk, hiszen csak a problémák lesznek vele.

Mindenkinek más a legjobb alvási pozíciója. Míg egyesek csak a hátukon tudnak aludni, más a magzatpózt részesíti előnyben, megint mások szeretnek hason aludni. Mindenképpen ki kell tapasztalni, hogy számunkra mely alvási pozitúrák a legjobbak, és hanyagolni azokat a testhelyzeteket, amelyek fájdalmat, izomproblémákat, gyomorfájdalmat, gerincbántalmat okoznak.

A túlsúly szintén okozhat a reggeli ébredés során fájdalmat, ugyanis a súlyfelesleg nyomást gyakorol a hátra és a nyakra, és ezzel fájdalmat okoz. A túlsúly légzési zavarokat is okozhat, ami megzavarja a nyugodt alvást, így a test nem tud éjszaka regenerálódni és emiatt is érezhetünk testi fájdalmakat reggelente. A fogyás egy jó opció lehet a fájdalom megszüntetésére.

Az alvási rendellenesség, például az alvási apnoe oxigénhiányt okoz éjszaka. Az oxigén pedig létfontosságú a szervezet számára, hiszen elősegíti az éjszakai regenerációt. Sok jele van a légzési rendellenességnek: horkolás, napközbeni álmosság, kora reggeli fejfájás, éjszakai ébredés, szájszárazság, éjszakai vizelési inger, napközbeni ingerlékenység és koncentrálási nehézség.

Az alvási légzési rendellenességnek nagyon sok oka lehet, ilyen például az elhízás, amely fokozza az alvási apnoe kockázatait. Légzési nehézségek alakulhatnak ki akkor is, ha zsírlerakódások vannak a felső légutak, azaz a nyak körül (toka). A megnagyobbodott mandulák is blokkolják a légzést.

Az alvási apnoe sokkal gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél, így az a tény, hogy férfiak vagyunk, megnöveli az alvási légzési rendellenességek kockázatait. Az idősebb személyek szignifikánsabban nagyobb valószínűséggel szenvednek alvási apnoében, mint a fiatal korosztály.

Az altatók és nyugtatók használata is veszélyes lehet, ugyanis ellazítják a torok izmait és súlyosbítják az obstruktív alvási apnoe tüneteit.

A dohányosok háromszor nagyobb valószínűséggel szenvednek obstruktív alvási apnoéban, mint azok, akik nem élnek ezzel a káros szenvedéllyel.

Az alvási légzési rendellenesség valamilyen betegség tüneteit is jelezheti. Ez lehet egy fertőzés, amely megfázás vagy influenza miatt alakul ki. A háttérben meghúzódhat még stressz, szorongásos rendellenesség, kiszáradás, D-vitamin-hiány, tüdőgyulladás, fibromialgia, ízületi gyulladás, lupusz, krónikusfáradtság-szindróma, szklerózis multiplex.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük