fbpx

Bőrápolás házi kencékkel

Házi készítésű testvaj csinos kis üvegcsében.

Manapság a szervezetünk, és így a bőrünk is több káros hatással találkozik, gondoljunk csak a levegő minőségére, vagy az ételekben, kozmetikumokban és háztartási szerekben található rengeteg vegyi anyagra. A napi mozgás, a rost- és vitamindús táplálkozás, kevés állati fehérje, tejtermék és még kevesebb cukorfogyasztás betartásával már rengeteget tehetünk a szép bőr megőrzéséért, vagy a megfelelő állapot visszaállításáért.

Ha szeretnénk kiiktatni a bolti krémek káros anyagait, akkor a legegyszerűbb, ha magunk készítjük el ápoló, gyógyító kozmetikumainkat. Arra azonban ügyeljünk, hogy kizárólag tiszta alapanyagokat használjunk. Az egyébként tápláló és gyógyító vajak közül (shea, kakaó) ne vásároljuk meg a finomított változatokat, illetve a bázis- és illóolajok lehetőleg bio vagy demeter minősítésűek legyenek. Az olcsó, nem megbízható minőségű alapanyagok használatával ugyanúgy árthatunk a bőrünknek, mintha a káros anyagokkal teli kencéket használnánk.

Vajak, olajok, melyeket használhatunk az otthon készített kencékhez

A bázisolajok olyan növényi olajok, melyek vivőolajként funkcionálnak, tehát ezekben oldjuk fel a különböző bőrproblémákra javasolt illóolajokat. Ha kenhető állagú krémet szeretnénk kapni, akkor az olajokat shea-, kókusz- vagy kakaóvajjal olvasszuk össze. A tiszta méhviasz is alkalmas krémek keverésére. Fontos, hogy csak teljesen tiszta, kezeletlen olajokat, vajakat vásároljunk megbízható forrásból.

A következő növények olajai használhatók bázisolajként: sárgabarackmag, mandula, jojoba, olíva, avokádó, búzacsíra, ligetszépe, körömvirág, sárgarépa, argán, szőlőmag, csipkebogyómag. A növényi olajok önmagukban is bátran használhatók, de keverékekben összeadódik jótékony tulajdonságuk. Azon túl, hogy remekül hidratálnak, mindegyik rendelkezik valamilyen gyógyító hatással. Az argánolaj például a leghatásosabb ránctalanító, a körömvirág sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, ekcémára pedig remek az avokádó-, a ligetszépe- vagy az argánolaj. A növényi olajok általában jól regenerálják a bőrt, kiegyensúlyozó hatásúak. A kakaóvaj a leghatékonyabb természetes fényvédő. Körömvirág- vagy sárgarépaolajjal, illetve valamelyik bázisolajjal keverve remek napozót készíthetünk belőle.

A következő keverék minden bőrtípust jótékonyan ápol: mérjünk ki egy lábosba 2 rész sheavajat, 1 rész kakaóvajat és 3 rész ligetszépeolajat. Gőz fölött kezdjük melegíteni, közben kevergessük. Csak addig melegítsük, amíg összeolvadnak, túlhevíteni nem szabad. Miután levettük a gőzről, kevergessük amíg langyos nem lesz. Ekkor dúsíthatjuk pár csepp illóolajjal, például levendulával, rózsával, jázminnal. Tegyük rövid időre (10 perc) hűtőbe, de ne dermesszük keményre. Miután kivettük, újra keverjük át, ekkor kivilágosodik és krémes állagú lesz. Ezután pár napig még érleljük hűtőben, aztán használhatjuk is. Sokáig eláll.

Az alábbi keveréket roppant egyszerű elkészíteni, ám hatásosan csillapítja a fáradt, sajgó lábak érzését: keverjünk el 50 ml bázisolajban (pl. mandula- vagy olívaolajban) 10 csepp borsmenta-, 5 csepp eukaliptusz- és 3 csepp citromillóolajat. Rázzuk össze, és esténként masszírozzuk a fáradt lábakba. Ha kókuszolajjal szeretnénk készíteni, akkor keverjünk el 15ml kókusz-, 15 ml shea- és 20 ml jojoba-, makadámdió- vagy olívaolajat szintén gőz fölött olvasztva. Ebbe csepegtessük az illóolajokat.

A bőrápolásra szánt illóolajok csak bio vagy demeter minősítésűek lehetnek. Ha nappali, vagy napozáshoz szánt krémet szeretnénk készíteni, akkor a következő illóolajokat semmiképp se keverjük a krémhez, mert fényérzékenyítő hatásúak: citrusfélék illói (citrom, narancs, grapefruit, zöldcitrom), bergamott, kömény, angyalgyökér.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük