fbpx

Egy kedvelt hazai gyógynövény: libapimpó

Libapimpó (Potentilla anserine) citromsárga virágai.

A libapimpó (Potentilla anserine) egy hazánkban sem ismeretlen gyógynövény. A libapimpó a rózsafélék családjába tartozó növényfaj. Népiesen nevezik még egérfűnek, libavirágnak, létrafűnek, pimponyának, rucafaroknak és lúdlábnak. A libavirág elnevezést onnan kapta, hogy ez a gyógynövény elsősorban libalegelőkön gyakori és a libák egyik kedvenc tápláléka.

Nagyon sok helyen előfordul, úgy mint szántók, legelők, útszélek, rétek, erdők, de még kiskertekben is találkozhatunk vele. A gyógynövény nagyon kedveli a tápanyagban gazdag talajt, így akár a 80 centiméteres magasságot is elérheti. Indái a földön kúszva éldegélnek. Az indáin úgynevezett csomók nőnek, amelyek a talajhoz érve könnyen meggyökeresednek. A levelei szárnyaltak és fogazottak. Virágai 5-5 sziromból állnak, napsárgák és akár 3-4 centiméteresre is megnőhetnek.

Milyen hatóanyagok találhatók meg a gyógynövényben? Az ellagcsersav, a kvercitin flavon és a kvercetin aglikon. Van még benne ezeken kívül illóolaj, nyálka, ásványi anyagok, flavonoidok, tanninok és keserűanyagok.

Gyógyító célokra a növény föld feletti részét lehet felhasználni, amelynek legfontosabb hatóanyagai a csersavak. Emiatt alkalmazható hasmenés ellen, de száj- és torokgyulladást is eredményesen kezelhetünk a segítségével. Ebben az esetben készíthetünk a gyógynövényből főzetet, amellyel öblögethetünk és gargalizálhatunk. Tegyen egy csészébe egy teáskanálnyi szárított gyógynövényt, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. 10 perc múlva szűrje le és már használhatja is. Naponta több alkalommal is meg lehet ismételni a gyógynövényfőzettel történő öblögetést és gargalizálást. Ezt a gyógyteát lehet kortyolgatni az emésztőtraktus görcsei esetén is. Ebben az esetben érdemes más gyógynövénnyel keverni, ami lehet például a borsmenta vagy a citromfű.

Főzetét fel lehet még használni menstruációs zavarokra, gyomorfájdalmakra, vérszegénységre, ízületi gyulladásra, nőgyógyászati problémákra, hasmenésre, csontritkulásra, ekcémára, gyomorgörcsökre, égés, illetve fagyás esetén.

Mivel a libapimpó gyomrot irritáló anyagokat tartalmaz, így étkezés után javasolt a fogyasztása. Vese- és májbetegek tartózkodjanak a libapimpó fogyasztásától.

A gyógynövényt külsőleg is felhasználhatjuk. Nehezen gyógyuló sebek esetén készíthetünk belőle borogatást, de ily módon használhatjuk akkor is, ha fájdalmas menstruációs görcsöktől szenvedünk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük