fbpx

Fokhagyma, csicsóka és grépfrút – jót tesznek a bélrendszer egészségével

Szürkéskék felületen hasonló színű textília összegyűrve, néhány csicsókával.

A bélrendszerünkben rengeteg baktérium él, amelyek lehetnek úgynevezett jó és rossz baktériumok. Ezeknek a baktériumoknak fel is borulhat az egyensúlya, ami nagyon veszélyes lehet, hiszen ily módon számtalan betegséget okozhatnak.

A hasznos vagy jó bélbaktériumoknak nagyon sok feladata van: segítenek a tápanyag felszívódásában, kiegyensúlyozzák a hormonok működését, ellátják az immunrendszer védelmét, nagyon hatékonyak az emésztés fokozásában. Gyakran a hízásnak az az oka, hogy a jó és a rossz bélbaktériumok egyensúlya felborul, mégpedig a rossz baktériumok javára. Ameddig nem sikerül a bélflóra egyensúlyát helyre állítani, úgy a fogyás is nagyon nehézkes lesz.

Amennyiben felborul a baktériumok egyensúlya, úgy sokféle betegség jöhet létre, mint például a szivárgóbél-szindróma, az irritábilisbél-szindróma, a krónikusfáradtság-szindróma és különféle autoimmun betegségek.

A rostos táplálkozás nagyon egészséges, ráadásul az élelmi rostok nagyon hasznosak, hiszen segítik a jó bélbaktériumok elszaporodását. Ha azonban sok fehérjét fogyasztunk, ez megnöveli az emésztőrendszerben a méreganyagok felszabadulását és még a bélflóra egyensúlya is felborulhat.

A hasznos baktériumok elszaporodását a prebiotikumok és a prebiotikus táplálékok is megtámogatják. Az egyik legfontosabb prebiotikum nem más, mint a csicsóka, amely inulinban gazdag. Ebben a hasznos tápanyagban gazdag még a banán is, így jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztjuk. A kókusz szinte minden formája nagyon hasznos a szervezetünk számára. Egy olyan zsírsavban gazdag, mint a kaprilsav, amely segíti a hasznos baktériumok elszaporodását, illetve a gombás fertőzések megelőzésében is a segítségünkre lehet.

A másik nagyon hasznos prebiotikum nem más, mint a grépfrút vagy annak olajos kivonata, amely hatékonyan pusztítja el a rossz baktériumokat, mindezt úgy, hogy a jó baktériumoknak nem esik bántódása. A fokhagyma is egy nagyon jó prebiotikumnak számít. A fokhagyma nemcsak a káros baktériumok elpusztításában vesz aktívan részt, hanem a jó baktériumok szaporodását is ösztönzi.

Az erjesztett táplálékok probiotikus hatással rendelkeznek, azaz tartalmazzák a bélrendszerünk számára elengedhetetlen jótékony baktériumtörzseket. Illetve ne feledkezzünk el a keresztesvirágú zöldségekről sem, hiszen gazdag forrásai az indol-3-karbinolnak, amely szintén segíti a jótékony baktériumok elszaporodását.

  1. Kecskés Anna

    Nem gondoltam volna, hogy egészségünk érdekében ilyen élvezhető írásokat fogok egyszer olvasni. Abban a reményben olvasom , nap mint nap, hogy nem kell utánajárni m, vajon helytállóak e a közreadott ismertetőjét.
    Csak köszönetet érdemelnek akik ezt folyamatosan összeállítják, közreadják.💕💕💕🌟🌟🌟🌟🌟

      1. Janosne Kiss

        Én is nagyon sok dolgot hasznosítok étkezéseim során az itt olvasottakból, mivel koromnál fogva,( (75 éves vagyok) egyébként is jobban oda kell figyelni mit eszünk, sőt arra is mikor, és mik azok az élelmiszerek, amelyek a már meglévő eü.problémákat nem fokozzák, inkább kicsit enyhítik, vagy visszafordítják, de ha csak nem fáj annyira, már az is jó.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük