Minden hozzáértő azt tanácsolja, hogy próbáljunk meg napi 7-8 órát aludni és a legjobb, amit tehetünk, ha már éjfél előtt nyugovóra térünk. Miért is olyan lényeges ez? Ha eddig éjszakai bagolyként éltük az életünket, a cikk elolvasását követően beláthatjuk, hogy az éjszakai ébrenlét mennyire károsan hat az egészségünkre és milyen jól is tesszük, ha az éjjelt alvással, pihenéssel töltjük, hiszen ilyenkor van a szervezetünknek „ideje”, hogy regenerálódjon.
Ahhoz, hogy megértsük, miért is olyan fontos az alvás, egy kicsit többet kell tudnunk magáról az alvásról. Az alvásnak két fő ciklusa van. Az egyik az úgynevezett REM-alvás, amikor például álmodunk. A másik szakasza az alvásnak a non-REM-alvás. Ilyenkor az alvásunk mélyebb szakasza következik, és ekkor történik a testünk regenerációja.
Ha éjfél után fekszünk le aludni, akkor annál kevesebb időt töltünk el a non-REM alvási szakaszban. Ez azt is jelenti, hogy a testünk regenerációjára csak kevés idő jut, ezért is érezhetjük magunkat fáradtnak és álmosnak. Nem mellesleg minél kevesebbet alszunk, minél később fekszünk le, annál inkább megnő esetünkben a korai halálozás kockázata.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy megváltozzon a napi ritmusunk? Mert hiszen sok esetben csak ezen kellene változtatnunk annak érdekében, hogy még éjfél előtt ágyba kerüljünk. Az egyik legjobb módszer, ha reggel nem alszunk sokáig, illetve napközben se fekszünk le pihenni. Hiszen minél kipihentebbek vagyunk a nap folyamán, annál jobban kitolódik a lefekvésünk ideje.
A hálószobában már ne használjunk semmilyen elektronikai eszközt, számítógépet, telefont, mivel ezek kék fényt bocsájtanak ki. A kék fény expozíciója csökkenti a melatonintermelést, amely nem más, mint egy alvást segítő hormon.
Ha eddig nem mozogtunk, sportoltunk, jól tesszük, ha elkezdjük, mivel már napi félórás mozgással is csökkenthetjük a stresszt, és ezzel is sokat javulhat az alvásunk minősége.
Ha csak tehetjük, ne fogyasszunk koffeint és alkoholt tartalmazó italokat. Kávét ihatunk, de lefekvés előtt hat órával azt sem tanácsos. Az alkohol pedig megzavarja az alvási ciklust és lerövidíti a REM-alvás szakaszát.
Lefekvés előtt fogyaszthatunk mézet, mivel csökkenti a szervezetben az orexinszintet, azaz egy olyan neurotranszmittert, amely növeli az éberséget. Lefekvés előtt együnk meg egy teáskanál mézet, így garantált, hogy nem fogunk álmatlanul forgolódni az ágyban. A mézben található természetes cukrok ösztönzik az alvást, mégpedig oly módon, hogy triptofánt szállítanak a véráramon keresztül az agyba.
A kamillatea is nagyon jó alvásjavító hatással rendelkezik. Nyugtató hatása van az agyra és a testre, erre pedig szükségünk van, hogy mély álomba merüljünk.
A tej az alvást kiváltó triptofán nevű aminosav természetes forrása. A triptofán segít elaludni, mégpedig a melatonin, a rendszeres alvási ciklust elősegítő vegyi anyag növelésével.
A banán nemcsak finom és tápláló, de magas káliumtartalmú. A kálium egy olyan ásványi anyag, amely elengedhetetlen a mély éjszakai alvás eléréséhez.
Elalvás előtt együnk meg egy maréknyi diót, mivel növeli a szerotoninszintet az agyban. A dió kiváló triptofán- és magnéziumforrás is. Lenmagot, tökmagot és napraforgót is ehetünk, hiszen ezek a magvak is gazdag forrásai a triptofánnak.