fbpx

Jódra mindenkinek szüksége van!

Egy asztalon jódot tartalmazó élelmiszerek, tojások, sárgarépa, bab, aszalt szilva, burgonya, dió, eper, rák, alma, paradicsom, áfonya, halikra.

A pajzsmirigy egy pillangó alakú szerv a nyakunkban, amely hormonokat termel – ehhez azonban jódra van szüksége. Ha a  pajzsmirigy megfelelően működik, akkor segít a szervezetnek az energia- és a hőtermelésben. Amennyiben nincs elegendő belőle, pótolnunk kell különböző élelmiszerekből és kiegészítőkből.

A terhesség időszakában is nagyon lényeges a jód pótlása, mivel ha nincs elég jód a kismama szervezetében, akkor a baba nem fog megfelelően fejlődni, ez az állapot meggátolja az agy normális fejlődését és a magzat növekedését. Ezért van az, hogy a terhes nőknek mintegy 50 százalékkal több jódra van szüksége, mint más felnőtteknek.

Az, hogy mennyi jód van a szervezetünkben, különféle vizsgálatokkal deríthető ki. Általában endokrinológiai vizsgálatokra van ahhoz szükség, hogy kiderüljön túl kevés vagy túl sok jód van a szervezetben.

Amennyiben kevés van ebből az ásványi anyagból, akkor különféle jelek figyelmeztethetnek erre. Ha a pajzsmirigy gyulladt állapotban van és nincs elegendő jód a szervezetben, a nyak meg is duzzadhat és ilyenkor úgynevezett golyva is kialakulhat. Ez azért lehet veszélyes, mert megnehezíti a nyelést és a légzést, ami rosszabbodhat fekvő állapotban.

Ha nincs elegendő jód a szervezetünkben, akkor a pajzsmirigy nem tud kellő mennyiségű hormont termelni. Ilyenkor alakul ki a hypothyreosis nevű betegség, amely következtében a haj elvékonyodik, a bőr szárazzá válik, a beteg gyakran fázik, fáradt és kialakulhat nála székrekedés és depresszió is.

Szintén jelzés lehet, ha túl sok jód van a szervezetben, hiszen ez is utalhat arra, hogy valami gond van a pajzsmiriggyel. De más tünetek is kialakulhatnak, mint például gyenge pulzus, hányás, hasmenés, hányinger, illetve az illető égő érzést is érezhet a torokban, a szájüregben és a gyomorban.

A jód megtalálható egyes táplálékokban, mint például tonhal, tőkehal és garnélarák, de az is jó megoldás, ha rendszeresen fogyasztunk jódozott sót.

Amennyiben valaki gyógyszert szed, mindenképpen tájékoztassa a kezelőorvosát, ugyanis a jód megváltoztathatja némely gyógyszer hatását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük