fbpx

Keskenylevelű levendula: nyugtat és fejfájást csillapít

Keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia) gyönyörű lila virágai.

A keskenylevelű levendulát (Lavandula angustifolia) már az ókorban is ismerték és előszeretettel alkalmazták. A gyógynövény Indiában sem volt ismeretlen. A világnak ezen a táján is szinte olyan panaszokra – idegi eredetű nyugtalanág, emésztési panaszok, görcsoldás, álmatlanság – alkalmazták, mint amilyen betegségekre és tünetekre a mai kor embere is használja. Az ókori görög és római asszonyok egyik kedvence lett ez a gyógynövény. Fürdővizükbe gyakran szórtak belőle, mert hittek fertőtlenítő és tisztító erejében, de arról is meg voltak győződve, hogy bőrüket bársonyosan simává és ragyogóvá varázsolja. Európában pedig tetű-, rovarirtó szerként és szekrényillatosítóként használták a levendulát.

A keskenylevelű levendula egy félcserje. Ajakos virágai kicsik, lilák és apró fürtöket alkotnak. Szálas levelei ezüstös szőrökkel borítottak. A gyógynövénynek erős, aromás illata van, júniusban virágzik. A levendula szereti a sziklás, száraz, meszes talajú területeket, de ma már egyre többen is termesztik saját kertjükben, hiszen nem csupán csodálatos látványt nyújt és a bódító illatával kápráztatja el az embereket, hanem gyógyító hatásaival is.

A gyógynövény igen gazdag illóolajokban, amelyben a linalil-acetát és a linalool a legfontosabb hatóanyag. A növényi drog az illóolajon kívül tartalmaz még kumarinokat és flavonoidokat is. A levendula görcsoldó, nyugtató, altató és antimikrobiális hatásokkal rendelkezik.

A gyógynövényből készülhet főzet, fürdő, de a levendula illóolaját az aromaterápiában és masszázs során is fel lehet használni. Nyugtató hatását ily módon alkalmazva is igazolni tudták. A levendula tehát nyugtat, segíti az elalvást és vegetatív neurózis esetén is gyógyító hatású. De elősegíti az emésztést, fokozza az epeműködést és vízhajtó tulajdonsággal is bír. A levendula a bélrendszer és a gyomor görcseit oldja és serkenti az emésztőnedvek termelődését. A légzőszervi panaszokat is enyhíti, csillapítja a torokfájást és a mandulagyulladást. A gyógynövény a kisebb horzsolásokat és zúzódásokat is enyhíti, gyógyítja a sebeket, és a rovarcsípések miatt keletkezett fájdalmat is oldja.

A levendulaolajat bedörzsölő szerként is lehet használni, ebben az esetben a reumás panaszokat tudja orvosolni, de az izomfájdalmakat és izomgörcsöket is enyhíti. A levendulaolaj a bőrgyulladásokkal is elbánik, különösképpen az ekcémás és pikkelysömörös bőrre érdemes kipróbálni. Az olajat a szépségápolásban is bevethetjük, hiszen szabályozni képes a fejbőr zsírosságát és a hajat is regenerálni tudja.

A levendulafürdő egyszerre frissít, élénkít és oldja a feszültséget, vagyis lazító hatással is rendelkezik. Jó hatással van a kimerült szervezetre, csillapítja a fejfájást, és még az immunrendszert is serkenti.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük