fbpx

Kognitív funkciók, szív- és érrendszerjavítás B-vitaminnal

B-vitamint tartalmazó élelmiszerek egymás melletti kis tálakban.

Az öregedés sok betegséget hozhat magával. Az egyik a szív- és érrendszer megbetegedése, a másik pedig a kognitív funkciók hanyatlása, elvesztése. De a tudósok úgy vélik, hogy sok vitamin, köztük a B-vitamin-komplex segíthet megelőzni ezeket a problémákat. A kutatások kimutatták, hogy a folsav, a B12- és a B6-vitamin különösen hasznos a kognitív funkció és az egészséges szív megőrzésében.

Az idősek körében az egyik vezető halálok az Alzheimer-kór. Ez a betegség már a tünetek felismerése előtt is óriási károkat képes okozni az agyban. Ez a károsodás elsősorban a nemkívánatos fehérjelerakódásoknak köszönhető, amelyek megakadályozzák a tápanyagok megfelelő szállítását a sejtekhez. Ennek az lesz az eredménye, hogy az egészséges idegsejtek elkezdik abbahagyni a működésüket, míg végül elpusztulnak.

Mivel az agy kezdeti károsodása az emlékezet kialakításáért felelős részben kezdődik, a betegség kialakulásának első lépcsője általában a kisebb-nagyobb emlékezetkiesés. A memória csökkenésének a folyamata nem megállítható, de az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó agyi zsugorodás körülbelül 30-40 év alatt következik be. A publikált, tudományos eredmények arról számolnak be, hogy a toxikus aminosav magas homociszteinszintje, valamint a vér alacsony folsav- és B12-szintje összefüggésben áll az Alzheimer-kór kialakulásával. A jó hír azonban az, hogy ezek a vitaminok segítenek a homociszteinszint csökkentésében.

A kognitív funkció nem az egyetlen olyan betegség, amelyet a B-vitamin-komplex befolyásolhat. A homocisztein emelkedett szintje a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik jelentős kockázati tényezője. Azonban a B-vitaminok – mivel szabályozni tudják a homociszteinszintet – mérsékelni tudják a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának az esélyeit is.

Amennyiben a homocisztein nagy mennyiségben van jelen az emberi szervezetben, a felesleg a véráramba kerülhet. Majd károsítja az artériákat, növelve a plakk kialakulásának esélyét. Ez megnöveli a stroke kialakulásának esélyét, de okozhat ateroszklerózist, erekciós rendellenességet, retinopátiát, perifériás érbetegséget és vesebetegséget is.

A B-vitaminról kimutatták, hogy antioxidánsként dolgozik, harcol a szabad gyökök ellen és megakadályozza a korai hanyatlás és a szívbetegség kialakulását. A riboflavin a vörösvérsejt- termeléshez is kapcsolódik, amely szükséges ahhoz, hogy a szervezet egészében oxigént szállítson. A niacin – amelyet B3-vitaminnak is neveznek – szerepet játszik a szív egészségében, a jó, vagyis a HDL-koleszterin termelésének támogatásával.

Folsavbevitelét növelheti, ha több sötét leveles zöldséget, lazacot, spárgát, gyökérzöldséget, céklát és babot fogyaszt. B6-vitamin található a csirkében, a pulykában, a lazacban, a lencsében, a napraforgómagban, a barna rizsben és a sárgarépában, míg a B12-vitamint megtalálja a tojásban, a tejben, a marhahúsban és a halban.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük