fbpx

Lándzsás útifűből készült szirup megfázásra

Barna üvegből öntenek szirupot egy evőkanálba, a háttérben lándzsás útifű.

A lándzsás útifű az útifűfélék családjába tartozik. Ezzel a csodálatos gyógynövénnyel utak mentén, réteken és legelőkön találkozhatunk. Népies elnevezései: gyíkfű, útilapu, kígyófű vagy kígyónyelvű fű. A növény tartalmaz C-vitamint, cserzőanyagot, cinket, káliumot, kovasavat és polifenolokat. Gyulladáscsökkentő, baktériumölő és sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.

A lándzsás útifűvel rengeteg betegséget és egészségügyi problémát orvosolhatunk. Alkalmazhatjuk máj- és hólyagproblémákra, sebgyógyításra és légzőszervi megbetegedésekre. Gyógyítja a légutak gyulladásait, de csillapítja a köhögést, oldja a letapadt nyákot és még köptetőként is használhatjuk.

Köhögés esetén érdemes más gyógynövényekkel összekeverve alkalmazni. Ez lehet például a kakukkfű, édeskömény, ánizs vagy majoránna. Megfázáskor gyakran küzdünk nehézlégzéssel. Ilyenkor a lándzsás útifű leveleit pakolásként kell a mellkasra felhelyezni, amit szükséges valamilyen gyógyító tea kortyolgatásával kiegészíteni. Csodákat képes művelni például a martilapu vagy a zilizgyökér.

A lándzsás útifüvet külsőleg is lehet alkalmazni, ugyanis csillapítja a vérzést, gyógyítja a fekélyeket, a gennyes sebeket és a különféle bőrsérüléseket. Jó lehet szájüregi gyulladásokra, torokgyulladásra, hurutos megbetegedésekre, légúti megbetegedésekre, tüdőgyulladásra és bakteriális betegségekre. Orvosolni képes a gyomorégést, a hasmenést, az epebetegséget és az ízületi gyulladást. Gyógyír lehet nyirokcsomó-duzzanatra, ebben az esetben a gyógynövényből készült pakolás segíthet.

A lándzsás útifűből készülhet tea és szirup. A szirupot érdemes salaktalanítás vagy megfázás esetén használni. Hogyan készítsük el? Forrázzon le 4.5 dl vízzel másfél maréknyi friss útifűlevelet. Várja meg, míg lehűl, majd szűrje le. Majd újra főzze fel a főzetet és keverjen hozzá 300 grammnyi mézet. Folyamatosan kevergesse, míg kicsit besűrűsödik. Töltse üvegekbe, majd tárolja száraz, hűvös helyen. Naponta egy-két evőkanálnyit is lehet fogyasztani belőle. Egy másik módja is van a szirupkészítésnek. Helyezzen rétegesen útifűlevelet és cukrot egy nagyobb befőttesüvegbe, majd tegye az üveget meleg helyre. Néhány nap alatt az üveg alján szirup képződik. A szirupot forralja fel, majd adjon hozzá vizet. Az elkészült szirupot öntse sötét üvegbe és tárolja hűvös helyen.

A fejfájást képes megszüntetni a gyógynövényből készült pép vagy borogatás. Ebben az esetben mosson meg egy maréknyi útifűlevelet, csavarja gézbe és helyezze a homlokára vagy a halántékára. A fájdalom rövid időn belül csillapodni kezd.

Megfázáskor a lándzsás útifűből készült tea csillapítja a köhögést, enyhíti a légút fájdalmát és hatékonyan oldja fel a nyálkát. Forrázzon le 2,5 dl vízzel egy teáskanálnyi lándzsás útifűlevelet, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Fogyaszthatja mézzel. Naponta akár 2-3 csészényit is elfogyaszthat ebből a kellemes gyógyteából.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük