fbpx

Madárberkenye, a téli C-vitamin-bomba

Madárberkenye piros bogyói télen, a rájuk esett hóval.

A madárberkenye a rózsafélék családjába tartozik. A növény Nyugat-Ázsiában és Európában is honos. Elsősorban erdőkben találkozhatunk vele, de nem ritka, hogy díszfaként is ültetik, ugyanis egy nagyon szép fáról van szó. A fa akár a 15 méteres magasságot is elérheti. A fa kérge szürkés színben pompázik, a levelei pedig sötétzöldek. Bogernyőben nyíló virágai és apró, kezdetben narancssárgás, majd vérvörös bogyói vannak, amelyekből lekvárt, bort, de sültek mellé mártást is lehet készíteni, illetve süteményekbe is belesüthető. A bogyók leszedésével az első fagyokig várni kell, ugyanis csak ezután ehetők és használhatók fel mindenféle finomság elkészítésére.

A madárberkenye bogyói tele vannak értékes C-vitaminnal, már csak ezért is érdemes mindenféle ínyencséget készíteni belőlük. Télen, a meghűléses időszakban érdemes a belőle készült szörpöt és gyógyteát kortyolgatni, a főzettel történő öblögetés és gargalizálás pedig rekedtség ellen nagyon hatásos. A madárberkenye virágaiból és a terméséből is készíthető tea, amely vizelethajtó és hashajtó hatásokkal bír, illetve remekül képes megtisztítani a húgyutakat. Mivel a madárberkenyének igen magas a szorbitoltartalma, így cukorbetegek ezt a növényt még édesítőként is bátran használhatják. A szorbitolt az élelmiszeripar elsősorban diétás termékek előállításánál használja, de édesítőszerként is alkalmazza. Alacsony az energiatartalma, de nagy mennyiségben nem javasolt fogyasztani, mivel puffadást okoz, egyéves kor alatt pedig egyáltalán nem szabad fogyasztani belőle semennyit sem. Pektintartalma miatt érdemes kipróbálni hasmenésre és székrekedésre egyaránt.

A berkenyéből készülhet lekvár és szörp is. A szörp készítéséhez szedjen le a fürtökről körülbelül 5 kilogrammnyi bogyót, majd alaposan mossa meg azokat. Egy nagyobb edényben főzze a bogyókat puhára, majd passzírozza le azokat egy kisebb lyukú szitán. A lepasszírozott bogyókhoz adjon körülbelül 2,5 kilogramm cukrot és ízlés szerinti mennyiségben étkezési citromsavat, majd ezekkel együtt is főzze körülbelül 20-30 percig. Az elkészült szörpöt töltse üvegekbe, majd tegye azokat száraz dunsztba.

A berkenyelekvárhoz tisztítson meg 4 kilogrammnyi bogyót, majd tegye azokat egy nagyobb edénybe. Egy másik edényben készítsen szirupot egy liter vízből, fél liter vörösborból, 2,5 cukorból és egy citrom kifacsart levéből. Folyamatos kavargatás mellett addig szükséges a lekvárt főzni, míg besűrűsödik. Amikor elkészült, töltse azt üvegekbe, majd az üvegek tetejét légmentesen le lehet zárni.

  1. Dr. Binnyei András

    A C vitamin a hő hatására elbomlik a szirup és lekvárkészítés közben. A hozzáadott nagy mennyiségű cukor pedig csak ártalmas. Mi ebben a jó?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük