fbpx

Mi fán terem a naspolya?

Naspolyák közelről fotózva.

A naspolya legfőképpen a mediterrán vidékek kedvelt gyümölcse. Őshazája a Kaukázus térsége, a Fekete-tenger területein vadon is megterem. Népiesen nevezik noszpolyának, lasponyának, de egyes vidékeken a miszpolya elnevezést kapta meg. Az íze édeskés, savanykás, ez attól is függ, hogy mennyire érett példányt sikerül vásárolnunk. Magas rosttartalma rendbe teszi az emésztést és jót tesz az anyagcserének. A naspolyában lévő pektin a vér koleszterinszintjére is kedvező hatással van, illetve a pektin hatásos lehet székrekedésre és hasmenésre is. A növénynek kiemelkedő a csersavtartalma is. A naspolya lassítja a szénhidrátok gyors felszívódását.

A naspolya rendkívül gazdag C-, B- és E-vitaminban, illetve karotinban. Ásványi anyagok közül kiemelkedő a kalcium-, a kálium-, a magnézium-, a cink-, a vas- és a mangántartalma. A sok-sok vitamin miatt egy kiváló antioxidáns, amely elősegíti immunrendszerünk védelmét, de annak megerősítéséhez is hozzájárul. Mivel meglehetősen sok vasat tartalmaz, ezért a vashiányban szenvedőknek érdemes természetes formában, vagyis naspolyával is pótolni a vasat.

A naspolya gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Megfázás és nátha esetén érdemes naspolyát fogyasztani, mert egyes kutatások szerint a torok és a szájüreg gyulladásait is képes ez a növény csillapítani. Más kutatások szerint a csontokat is erősíti. A középkorban a gyümölcs húsát kedvelték, a magjából viszont főzetet készítettek, mert úgy tartották, hogy ez segít megelőzni a vesekőképződést, illetve gyógyítja a vesebetegséget. A naspolyafa kérgéből is készítettek főzetet, amelyet vérzéscsillapításra használtak.

A naspolyából lehet készíteni lekvárt. Érdemes akkor leszedni a fáról, amikor a dér megcsípte, vagyis a naspolyát októberben vagy novemberben lehet szüretelni. Ezután ki kell teríteni egy nagyobb helyiségben, mondjuk a padláson, ahol néhány nap vagy hét alatt beérik. Ha szerencsénk van, akkor karácsonyra ízletes, fűszeres lekvárt vagy karácsonyfadíszt készíthetünk az érett állapotában zamatos, édes, jellegzetes ízvilággal rendelkező gyümölcsből. Nem csupán lekvárt, hanem befőttet is készíthetünk belőle, akár vegyesen, más gyümölcsökkel eltéve.

A naspolya a szépségápolásban is hasznunkra lehet, hiszen a gyümölcsben lévő vitaminok és ásványi anyagok segítik bőrünk megújulását, és a benne lévő E-vitaminnak bőrmegújító, fiatalító, ránctalanító hatása van. Hámozzon meg egy naspolyát, majd egy kis tálkában egy villával pépesítse azt. Adagoljon hozzá egy kiskanálnyi jojobaolajat, egy evőkanálnyi zablisztet és 8-10 csepp szőlőmagolajat. Keverje a hozzávalókat krémes állagúra, majd gyengéden vigye fel a pakolást az arcára, húsz perc hatóidő után mossa le. Ez a pakolás szinte megfiatalítja és felfrissíti a megfáradt, kissé színét vesztett, fakó arcbőrt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük