Mi köze a magas koleszterinnek a fejfájáshoz?

Idős nő az ágy szélén ülve térdén könyökölve két kézzel fogja kétoldalt a halántékát.

A legutóbbi kutatások is azt bizonyítják, hogy bizony a magas koleszterinszint igenis veszélyes. Nemcsak szív- és érrendszeri problémákat, de makacs fejfájást is okozhat. De nézzük is, mi a koleszterin, és hogyan is okozhat fejfájást?

A koleszterin egy olyan anyag a szervezetben, amelynek számos szerepe és feladata van. Segít a szervezetnek a hormonok termelésében és szabályozza az anyagcserét. A magas koleszterinszint számos egészségi problémához vezethet, például oka lehet a szívroham és a stroke, de még a fejfájás kialakulásának is.

A koleszterin egy viaszos anyag. Kétféle koleszterin létezik: alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) és nagy sűrűségű lipoprotein (HDL). Az LDL-koleszterin felhalmozódhat az artériák falában, ez a zsírlerakódás megkeményíti és merevvé teszi az artériákat. Az artériák beszűkülnek, ez pedig megnehezíti a vér áramlását. Ilyenkor vérrög keletkezhet, ami pedig oka lehet a szívroham és a stroke létrejöttének. A HDL az úgynevezett jó koleszterin, amely segít az extra koleszterin felvételében és visszaszállítja azt a májba. Ha alacsony a HDL-koleszterin szintje a szervezetben, akkor a felesleges koleszterin nem tud kiürülni, azaz felhalmozódik és egészségi károkat okozhat. Az LDL-koleszterint mindenképpen alacsonyan, míg a HDL-koleszterint mindenképpen magasabb szinten kell tartanunk.

Az eddigi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a magas koleszterinszinttel rendelkező emberek gyakran szenvednek fejfájás miatt. A magas koleszterinszint kockázati tényezői között szerepel a szegényes étrend és táplálkozás, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a stressz. A magas koleszterin akkor is okozhat fejfájást, ha eközben még sok cukrot is fogyasztunk. A cukor ugyanis vércukorszint-emelkedéshez vezet, ami viszont fejfájást generál.

Nem konkrétan a magas koleszterinszint okoz szédülést, hanem voltaképpen a magas koleszterinszint miatt kialakult szívroham és stroke tünete lehet a szédülés. Szédülhetünk magas cukortartalmú ételek fogyasztását követően is, illetve dohányzás és alkoholfogyasztás után is.

A fejfájás kezelésének leghatékonyabb módja a kiváltó ok kezelése. A fejfájás számtalan állapot tünete, ezért néha nehéz lehet meghatározni a pontos okát. A fejfájás gyakori oka és kockázati tényezője lehet a kiszáradás, az alváshiány, az alvási apnoe, a megfázás, az influenza, az étkezések kihagyása, az alkoholfogyasztás, a stressz, a magas vérnyomás, a túl sok számítógép és tévé előtt eltöltött idő.

A magas koleszterinszint csökkentésében sok minden a segítségünkre lehet, például a rendszeres mozgás. A testmozgás ugyanis segít lebontani a koleszterin zsíros lerakódásait, amelyek eltömítik az artériákat, ez pedig növelheti a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét.

A szívegészséges étrend is segíthet a magas koleszterinszint csökkentésében. A zöldségek és a gyümölcsök segíthetnek a szervezetnek a HDL termelésében. A cukor, a telített zsír és a transzzsír viszont megnövelik az LDL-koleszterin-szintet, ami stroke-hoz és szívinfarktushoz vezethet.

Az elhízás a magas koleszterinszint kockázati tényezője. Az ideális testsúlyt elérhetjük egészséges táplálkozással, stresszkezeléssel és rendszeres testmozgással.

A dohányzás szintén megnehezíti az LDL-koleszterin-szint csökkenését, hiszen zsírlerakódásokat okoz az artériákban. Az alkohol is megemeli a koleszterinszintet és még fejfájást is okozhat, illetve súlyosbíthatja azt.

A stressz növeli a kortizolszintet, ami viszont megnöveli az LDL-koleszterin-szintet, emellett fejfájást is okozhat. A jóga, a meditáció és a mélylégzés-technika segíthet a stressz csökkentésében és a fejfájás megszüntetésében.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük