A fájdalomnak nagyon sok oka lehet. Sokféle fájdalom létezik, és egy-egy adott fájdalomnak különböző szakaszai, stádiumai lehetnek.
A fájdalom milyensége és nagysága attól is függ, hogy mi váltja azt ki. Eszerint van olyan fájdalom, amely valamilyen szöveti sérülés miatt következett be. Létezik a neuropátiás fájdalom, amely legfőképpen valamilyen idegi irritáció miatt következik be. A gyulladás miatti fájdalom is nagyon kellemetlen lehet. Gyulladás a legtöbb esetben az immunrendszer nem megfelelő működése miatt jön létre.
És megkülönböztetünk még funkcionális fájdalmat is. Ebben az esetben a fájdalomnak nincs kézzelfogható oka, a háttérben általában valamilyen pszichés ok áll, vagy olyan jellegű a fájdalom, amely mögött nincs konkrét betegség, ilyen például a krónikus fájdalom is.
A fájdalmat sokféleképpen csökkenthetjük. Ha sokat dolgozunk, próbáljunk kicsit visszább venni. Ha túl sokat edzünk, akkor csökkentsük a napi mozgásadagunkat. Ha kimerültek vagyunk, akkor is érezhetünk fizikai fájdalmat, ebben az esetben próbáljunk meg minél többet pihenni és relaxálni.
Aludjunk annyit, amennyit csak tudunk, hiszen az alvásnak gyógyító ereje van. Éjszaka a testünk és az agyunk is regenerálódik, nem mellesleg az alvás segíti a mentális egészség fenntartását.
Most pedig nézzük meg, melyek azok a táplálékok, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a fájdalom kialakulásához!
Léteznek olyan zöldségek, amelyek sok ember számára nem jelentenek gondot, de sok embernél viszont panaszokat okoznak. Egyes embereknél a burgonya, a paradicsom, a padlizsán vagy a paprika ízületi fájdalmat generálhat, de akár még hangulatingadozást is kiválthat az arra hajlamos személyeknél.
Az alkohol mértéktelen fogyasztása mindenkire káros hatást gyakorol, hiszen megemeli a gyulladási szintet a szervezetben, ezzel pedig károsítja a májat, és oka lehet a rákos betegségek kialakulásának is.
A húsételek gazdag forrásai a purinnak, amely vegyület megemeli a szervezetben a húgysavszintet, és ezzel fokozza a köszvény kialakulásának kockázatait.
A cukor és a cukortartalmú ételek nemcsak a bélflóra egyensúlyát borítják fel, hanem gyulladást is keltenek a szervezetben, ami az immunrendszert is gyengíti, és ez is teret ad sok-sok betegség kialakulásának.
Ha gyakran szenvedünk fejfájástól, akkor érdemes korlátozni a koffeinbevitelt, ugyanis jelentősen megnöveli a fejfájás kockázatait.
Egyes ételek nemcsak fájdalmat okoznak, de gyulladást is keltenek a szervezetben. Például a cukros ételek hatására gyulladást keltő citokinek szaporodnak el a testben, amelyek megnövelik a testben a fájdalmat. A következő táplálékoktól fokozódhat a citokinek termelődése: telített zsírok, feldolgozott húsok, transzzsírok, vörös húsok, finomított szénhidrátok.
A gyulladást keltő citokinek és a fájdalom ellen nagyon sokféle ital és étel létezik: víz, joghurt, zöld leveles zöldségek, diófélék, citrusos gyümölcsök, bogyós gyümölcsök, kurkuma, gyömbér, fokhagyma, kömény, rozmaring.