fbpx

Mogyoró – szupertáplálék az ereknek

Friss, héjas mogyoró.

A mogyoró – a várakozással ellentétben – nagyon egészséges, egy valóságos szupertáplálék. Kitűnő fehérjeforrás, és értékes tápanyagokkal látja el szervezetünket. A mogyorónak azonban meglehetősen magas a zsírtartalma is. Érdekes módon mégis kiválóan javítja a vérzsírértékeket, és ezen felül egészséges és rugalmas erekről gondoskodik. Mindenesetre a mogyoró nem minden formában ajánlott.

A mogyoró kitűnő koleszterincsökkentő

Számos tudományos vizsgálatból már régen kiderült, hogy a mogyoró – megfelelő mértékben fogyasztva – egyáltalán nem hizlal. A mogyoró optimalizálja a fehérjeellátást, ezen felül kitűnő forrása a B-vitamin-komplexnek, az E-vitaminnak és a magnéziumnak. Ráadásul a mogyoró pozitív hatással van a megemelkedett koleszterinszintre is. Ha napi 56 gramm mogyorót eszünk, már négy hét után megtapasztalhatjuk a koleszterinszint-csökkenést.

A mogyoró javítja a trigliceridértékeket

A legújabb ismeretek alapján a mogyoró a trigliceridértékeket (vérzsírértékeket) is pozitívan befolyásolja. A trigliceridszint többnyire túlsúlyos embereknél magas, de zsíranyagcsere-zavarra is utal, és rizikót jelent trombózisra, érelmeszesedésre, agyi infarktusra és szívinfarktusra. A trigliceridszint közvetlenül egy zsíros étkezés után megemelkedik, amikor az étkezési zsírok a vérbe vándorolnak. Egy kísérlet során 15 túlsúlyos férfi egy zsíros menü elfogyasztása után kapott egy mogyorós turmixot, melybe 85 gramm darált mogyorót kevertek, vagy egy mogyoró nélküli turmixot, de ugyanazzal a kalóriatartalommal. Majd minden kísérleti alanynak megvizsgálták a vérét. Azok a személyek, akik mogyorós turmixot ittak, jóval alacsonyabb trigliceridértékekkel rendelkeztek, mint a kontrollcsoport.

A mogyoró javítja az érfunkciót

Mivel a zsírban gazdag ételektől normál esetben az endotélfunkciók is rosszabbodnak, ezeket az értékeket is vizsgálták. Az endotél az erek belső fala. Feladatai közé tartozik pl. a vérnyomás szabályozása, a vér folyékonyságának megtartása, a véralvadás szabályozása. Rossz endotélfunkciók esetén elkerülhetetlenül emelkedik a szívkoszorúér-betegségek kockázata.

Nos, azok a kísérleti személyek, akik zsíros ételükhöz nem fogyasztottak mogyorót, az endotélfunkció vizsgálatakor rosszabbodott értékeket tudtak felmutatni. A mogyorós turmixot ivó embereknél azonban nem tapasztalták az endotélfunkció rosszabbodását. Úgy tűnik, a mogyoró képes kompenzálni a zsíros ételek endotélkárosító tulajdonságait.

Mogyoró az egészséges táplálkozáshoz

De milyen formában fogyasszuk a mogyorót? A sós mogyoró, melyet zsírban pirítanak, nem ajánlott. Szóba jöhet ellenben a jó minőségű mogyoróvaj. Figyeljünk azonban arra, hogy ne tartalmazzon hidrogénezett zsírokat. Még jobb a bio minőségű mogyorópaszta. A vajjal ellentétben a paszta kizárólag őrölt mogyorót tartalmaz, zsírok hozzáadása nélkül. Lehet kapni sótlan változatot is. Ez csodálatos kenyérre kenve, süteményekbe, mártásokba vagy desszertként. A héjas pörkölt mogyoró szinte a legtermészetesebb formája a mogyorófogyasztásnak, és ezt csak a pörköletlen nyers mogyoró múlja felül. Ezeket a mogyorókat azonban csak nagyon frissen együk, hogy elkerüljük az esetleges penészesedést.

  1. Gaálné Nagy Klára

    Nagyon hasznos és preciz cikkeket találok, köszönöm a sokoldalú egyszerü és lényegretörően szerkesztett információkat!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük