fbpx

Óriás zizegőfa, amely senkit sem bánt, de bárkit meggyógyít

Az óriás zizegőfa latin neve Parinari excelsa.

Az óriás zizegőfa latin neve Parinari excelsa. Nevezik még sziszegőfának is. Nem kell arra gondolnunk, hogy a fa mellett elsétálva a növény utánunk sziszeg, azonban a neve hallatán akár még ez is elképzelhető volna. A sziszegő, zizegő elnevezés onnan ered, hogy amikor vágják a fát, akkor ad ki ilyen hangokat. Talán akik hisznek abban, hogy minden virág, fa, cserje és egyéb növény igenis él, ugyanúgy mint mi, emberek, azt gondolhatják, hogy a fa a magából kiadott különös hangokkal tiltakozik az elpusztítása ellen. Mivel a fa kellemes árnyékot ad, ezért bátran leheveredhetünk a tövében, nem kell attól tartanunk, hogy szörnyű hangokat fog magából kiadni, legfeljebb csak akkor, ha „bántani” akarjuk.

Az óriás zizegőfa őshazája Afrikában van, de Dél- és Közép-Amerikában is megtalálható. Ez a különös nevű fa nagyon kedveli a párás, trópusi éghajlatot, ezért legfőképpen az esőerdők adnak számára otthont. A fa csonthéjas termésekkel örvendezteti meg az afrikai lakosokat, amely ellipszis alakzatot ölt, színe pedig barnás, fehér foltokkal tarkított. A gyümölcs húsa narancssárga, puha, illatos, zamatos, leginkább az avokádóra emlékeztet.

Gyógyászati célokra a fa kérgét, csonthéjas gyümölcsét, az ágakat és a magokat is fel lehet használni. A kellemes ízvilággal rendelkező gyümölcs nagyon jó ellenszere a hasmenésnek, de az Afrikában élők vérhas ellen is használják. A magokat gyakran összetörik, porrá zúzzák és fájdalomcsillapításra alkalmazzák. A gyógyszeripar is fájdalomcsillapító készítmények alkotórészeként használja fel.

Afrikában már ősidők óta alkalmazzák a fa kérgét gilisztahajtásra és vérképzőszervi zavarok kezelésére, de szentül hisznek abban is, hogy az elme egyes betegségeit is gyógyítani tudja. Természetesen mindezen hatások nincsenek tudományosan alátámasztva. Annyi azonban bizonyos, hogy az óriás zizegőfa kérge és gyökere olyan értékes anyagokat tartalmaz, mint a tanninok vagy az összehúzó anyagok. Éppen ezért a kéregből készült főzettel hasfájást enyhítenek és vérszegénységet orvosolnak. A gyökérből készült kivonatokat gyomorpanaszok és migrénes fejfájás esetén vetik be, de az afrikai asszonyok meddőséget is kezelnek vele. A fa őshazájában még a leveles ágakból is készítenek főzetet, amellyel a fájó fogat kezelik, de fogínygyulladásnál is ehhez a növényhez fordulnak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük